„`html
Zębowice
Zębowice to wieś w Polsce, położona w województwie opolskim, w powiecie oleskim, stanowiąca siedzibę gminy Zębowice. Historycznie znajduje się na Górnym Śląsku. W latach 1975-1998 wieś należała do województwa opolskiego.
Nazwa
Miejscowość po raz pierwszy wzmiankowana w łacińskiej kronice „Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis” w latach 1295-1305 jako „Sambowitz”. W 1936 roku, w ramach zgermanizowania, zmieniono nazwę na „Föhrendorf”.
Historia
W czasach Bolesława II Opolczyka, Zębowice były już znane, a w 1447 roku stały się parafią. W połowie XIX wieku wieś liczyła 598 mieszkańców i dysponowała m.in. pałacem, szkołą, młynami oraz browarem. W 1868 roku uruchomiono linię kolejową do Kolonowskiego. Na przełomie XIX i XX wieku istniały instytucje kulturotwórcze, a w latach 1910-1911 zbudowano obecny kościół.
Po I wojnie światowej, w wyniku plebiscytu, Zębowice znalazły się w granicach Niemiec. Ostatnimi właścicielami wsi byli książęta raciborscy.
Plebiscyt i powstania
W 1910 roku w Zębowicach mieszkało 935 osób, z których większość posługiwała się językiem polskim. W plebiscycie w 1921 roku za Polską głosowało 369 mieszkańców, a za Niemcami 329. W trakcie III powstania śląskiego wieś była miejscem intensywnych walk, szczególnie o dworzec kolejowy. Zębowice były chwilowo zajmowane przez Niemców, jednak polski kontratak zakończył się sukcesem. Bitwa o Zębowice miała miejsce 25 maja i przyniosła duże straty.
Ważne obiekty
- Pałac w Zębowicach
- Kościół Wniebowzięcia NMP
- Urząd gminy
Linki zewnętrzne
„`