Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Zdzisława Janowska

Zdzisława Janowska

Zdzisława Janowska (z domu Chłodzińska), urodzona 16 grudnia 1940 w Łodzi, to polska ekonomistka, polityk oraz wykładowca akademicki. Jest profesorem nauk ekonomicznych i pełniła funkcje senatora oraz posłanki na Sejm.

Reklama

Wykształcenie i kariera akademicka

Janowska ukończyła studia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Od 1965 roku pracuje w tej uczelni, gdzie zdobyła stopień doktora w 1972, a w 1986 roku doktora habilitowanego. W 1990 roku uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1997 roku objęła kierownictwo Zakładu Zarządzania Personelem. W 2002 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski nadał jej tytuł profesora nauk ekonomicznych.

Janowska jest autorką wielu publikacji naukowych oraz współpracuje z międzynarodowymi ośrodkami badawczymi. Zajmuje się tematyką restrukturyzacji, prywatyzacji oraz zarządzania zasobami ludzkimi. W 1991 roku zorganizowała kursy dla bezrobotnych kobiet dotyczące zakupu własnej firmy oraz jest założycielką Międzynarodowej Fundacji Kobiet w Łodzi.

Reklama

Działalność polityczna

W latach 1990–1994 była radną Łodzi z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W III kadencji Senatu (1993–1997) reprezentowała Unię Pracy, pełniąc funkcje wiceprzewodniczącej Parlamentarnej Grupy Kobiet. W 2001 roku została ponownie wybrana do Senatu V kadencji. Brała udział w pracach dotyczących reformy oświaty oraz była członkinią honorowego komitetu wyborczego Aleksandra Kwaśniewskiego.

Janowska była również aktywna w Socjaldemokracji Polskiej, gdzie pełniła funkcję pełnomocnika wojewódzkiego. W 2007 roku uzyskała mandat poselski z ramienia Lewicy i Demokratów, a później dołączyła do Klubu Poselskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Odznaczenia

W 1999 roku Zdzisława Janowska otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Podsumowanie

Zdzisława Janowska to wybitna postać w polskiej ekonomii i polityce, której działalność koncentruje się na równości kobiet na rynku pracy oraz reformach społeczno-gospodarczych. Jej wkład w edukację i politykę pozostaje znaczący, a osiągnięcia naukowe oraz polityczne są doceniane w kraju i za granicą.

Reklama
Reklama