Zdzisław Truskolaski
Zdzisław Truskolaski (1899-1949) był polskim malarzem ekspresjonistą, znanym z działalności artystycznej w Jasle i Krośnie. Był również Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, a jego życie i twórczość były głęboko związane z historią Polski w XX wieku.
Życiorys
Truskolaski ukończył Gimnazjum w Jaśle w 1919 roku, a następnie rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, które jednak szybko porzucił. W 1923 roku powrócił do Krakowa, gdzie zajął się malowaniem portretów i współpracą z różnymi artystami, w tym ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem. W tym okresie ukończył studia z zakresu historii malarstwa i literatury na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W 1937 roku zorganizował wystawę swoich prac w Warszawie i Lwowie. Niestety, wiele z jego dzieł zaginęło podczas II wojny światowej, a pozostałe zostały zniszczone przez Niemców, gdy Jasło zostało zniszczone. Po wojnie Truskolaski mieszkał z rodziną w Krośnie, gdzie założył Oddział Związku Zawodowego Artystów Plastyków oraz prowadził Szkołę Malarstwa.
W 1984 roku Truskolaski został uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata za pomoc udzieloną rodzinie Bałutów podczas wojny.
Twórczość i Publikacje
Truskolaski był aktywnym twórcą oraz autorem wielu publikacji dotyczących sztuki, w tym m.in. „O krytyce malarskiej” i „Teoria barw”. Jego prace były prezentowane na licznych wystawach, m.in. w Krośnie, Krakowie i Rzeszowie.
- 1945 – wystawa w Krośnie
- 1946 – wystawa w Krakowie
- 1947 – Wystawa Wiosenna w Rzeszowie
- 1949 – wystawa w Łańcucie
Truskolaski zmarł w 1949 roku i został pochowany na Starym Cmentarzu w Jaśle. Po jego śmierci miały miejsce liczne wystawy jego prac, w tym największa zorganizowana przez Muzeum Okręgowe w Krośnie w 1979 roku.
Obecność w Muzeach
Obrazy Zdzisława Truskolaskiego znajdują się w muzeach w Krośnie, Rzeszowie, Krakowie oraz w zbiorach prywatnych.
Bibliografia
- Sylwetka
- „Profile” 1978 nr 12, s. 22-23