Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Zdzisław Peszkowski

„`html

Reklama

Zdzisław Aleksander Peszkowski

Zdzisław Aleksander Peszkowski herbu Jastrzębiec (23 sierpnia 1918 – 8 października 2007) był polskim prezbiterem katolickim, doktorem filozofii, kapelanem Jana Pawła II oraz harcmistrzem. Był również rotmistrzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i kapelanem „Rodzin Katyńskich”.

Życiorys

Dzieciństwo i młodość

Pochodził z rodziny szlacheckiej, urodził się w Sanoku. Uczył się w Państwowym Gimnazjum Męskim im. Królowej Zofii, gdzie był aktywny w ruchu harcerskim, pełniąc liczne funkcje. Został podchorążym kawalerii Wojska Polskiego przed II wojną światową.

Reklama

II wojna światowa

Podczas kampanii wrześniowej 1939 dowodził plutonem, a po wzięciu do niewoli przez Sowietów w Pomorzanach, uniknął katyńskiego mordu. Przeszedł przez oboz jeniecki w Kozielsku, a następnie został przeniesiony do Griazowca, gdzie doczekał się utworzenia Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR. Dowodził kompanią w 1 Pułku Ułanów Krechowieckich i organizował działania harcerskie.

Na emigracji

Po wojnie osiedlił się w Anglii, gdzie studiował filozofię i teologię. Po przyjęciu święceń kapłańskich w Detroit, został profesorem teologii i literatury polskiej oraz Naczelnym Kapelanem ZHP. Angażował się w działalność społeczną i patriotyczną, m.in. jako prezes Polish American Historical Association.

Po powrocie do Polski

W 1989 roku wrócił do Polski. Jako kapelan Rodzin Katyńskich uczestniczył w ekshumacjach ofiar zbrodni katyńskiej. Był orędownikiem pamięci o ofiarach, organizując działania na rzecz upamiętnienia zbrodni katyńskiej. W 1995 roku ogłosił Rok Katyński.

Odznaczenia i wyróżnienia

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1983)
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1988)
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1990)
  • Medal Polonia Mater Nostra Est (1997)
  • Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2006)

Upamiętnienie

Jest patronem wielu instytucji, szkół oraz fundacji, które kontynuują jego działalność na rzecz pamięci o zbrodni katyńskiej i harcerstwa. W Sanoku odsłonięto pomnik oraz tablice pamięci jego imienia.

Wybrane publikacje

  • Madonna poetów. Antologia współczesnej polskiej poezji Maryjnej (1966)
  • I ujrzałem doły śmierci. Charków – Miednoje – Katyń (1993)
  • Pamięć Golgoty Wschodu (2000)

„`
This reformulated text summarizes the important information about Zdzisław Peszkowski while maintaining a professional and organized structure.

Reklama
Reklama