Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Zbiór ograniczony

Zbiór ograniczony

Termin „zbiór ograniczony” odnosi się do zbiorów, które mają skończone granice. Definicja tego pojęcia zmienia się w zależności od kontekstu. Na przykład, na prostej rzeczywistej ograniczone są przedziały liczbowe, które są określone przez liczby skończone, takie jak:

Reklama
  • \langle -10, 3),
  • ( -10, 3\rangle
  • \langle -10, 3\rangle.

Zbiory nieograniczone to np. (-\infty, 3\rangle, \langle -10,+\infty) oraz cała prosta.

Porządki częściowe

Dla zbioru częściowo uporządkowanego (X,\sqsubseteq) oraz podzbioru A\subseteq X, element s może być:

Reklama
  • ograniczeniem górnym, jeśli (\forall a\in A)(a\sqsubseteq s),
  • ograniczeniem dolnym, jeśli (\forall a\in A)(s\sqsubseteq a).

Każdy element zbioru X jest zarówno ograniczeniem dolnym, jak i górnym dla zbioru pustego. Zbiór A jest ograniczony z góry, gdy istnieje dla niego ograniczenie górne, a z dołu, gdy istnieje ograniczenie dolne. Zbiory ograniczone mają obydwa rodzaje ograniczeń.

Przestrzenie metryczne

W przestrzeni metrycznej (X, d) podzbiór A jest nazywany zbiorem ograniczonym, jeśli mieści się w pewnej kuli. Można to również określić jako: \sup\{d(x,y)\colon x,y\in A\}<\infty.

Przestrzenie liniowo-topologiczne

Dla przestrzeni liniowo-topologicznej X zbiór A\subseteq X jest ograniczony, gdy dla każdego otoczenia zera U\subseteq X istnieje \alpha\in (0,\infty), takie, że A\subseteq \alpha U=\{\alpha u\colon u\in U\}. Ta definicja jest równoważna definicji zbioru ograniczonego w przestrzeniach metrycznych, jeśli X jest jednocześnie przestrzenią metryczną.

Reklama
Reklama