Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Zbigniew Gertych

Chcę dodać własny artykuł

Zbigniew Gertych – Krótkie Życiorys

Zbigniew Gertych (26 października 1922 – 4 lipca 2008) był polskim politykiem, ekonomistą i specjalistą w dziedzinie ogrodnictwa. Urodził się w Poznaniu i zmarł w Warszawie. Był wieloletnim posłem na Sejm PRL oraz wicemarszałkiem Sejmu. W latach 1985–1987 pełnił funkcję wicepremiera w rządzie Zbigniewa Messnera. W 1994 roku został członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk.

Wykształcenie i Kariera Naukowa

Gertych ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1946 roku, a trzy lata później uzyskał stopień doktora. Z czasem stał się profesorem nauk rolniczych. Pracował w różnych instytucjach naukowych, w tym jako dyrektor Instytutu Warzywnictwa oraz Zakładu Ekonomiki Rolnictwa i Leśnictwa PAN. Był aktywnym członkiem wielu towarzystw naukowych, w tym Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych.

Działalność Polityczna

Gertych był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej od 1955 roku. Pełnił funkcje radnego Wojewódzkiej Rady Narodowej oraz posła na Sejm w latach 1957–1965 i 1980–1989. Był także przewodniczącym Sejmowej Komisji Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów oraz członkiem Tymczasowej Rady Krajowej PRON.

Działalność Dyplomatyczna

W latach 1987–1990 Gertych był ambasadorem PRL/RP w Wielkiej Brytanii. Działał również w Rotary Club w Londynie, a jego prace dyplomatyczne były związane z uniwersalizmem i wolnomularstwem.

Odznaczenia

Gertych otrzymał liczne odznaczenia, w tym:

  • Krzyż Walecznych
  • Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
  • Order Sztandaru Pracy I klasy
  • Medal im. Mikołaja Kopernika

W 1989 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Rolniczej w Szczecinie.

Pochówek

Zbigniew Gertych został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Bibliografia

  • Kto jest kim w Polsce 1989, Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1989
  • Andrzej Kępiński, Zbigniew Kilar, Kto jest kim w Polsce – inaczej, Wydawnictwo „Czytelnik”, Warszawa 1986