„`html
Zawrocie-Nowiny
Zawrocie-Nowiny to wieś sołecka w Polsce, zlokalizowana w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Wysokie Mazowieckie. W latach 1975–1998 miejscowość ta była częścią województwa łomżyńskiego. Wierni kościoła rzymskokatolickiego przynależą do parafii św. Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem.
Historia
Majątek Zawrocie, znany również jako Wysokie Mazowieckie, to pozostałość po dawnych Dóbr Wysokie Mazowieckie, obejmujących folwarki Bryki, Osipy i Wandzin. W 1827 roku w Zawrociu naliczono 12 domów i 105 mieszkańców.
Do 1863 roku majątek należał do Fiszerów. Po tragicznych wydarzeniach, w wyniku których właściciel został zabity przez Kozaków, Zawrocie zmieniało właścicieli, w tym Żydów.
Na początku XX wieku folwark zakupił Henryk Łączyński. W 1917 roku sprzedał on 330 ha użytków rolnych Marianowi Kiełczewskiemu, a 300 ha lasu nabyła spółka żydowska. Po całkowitym wyrębie lasu grunty poleśne zostały wydzierżawione lokalnym rolnikom na pastwiska. Po śmierci Kiełczewskiego w 1933 roku, majątek przeszedł na jego dzieci: Zygmunta, Bohdana i Marię.
W 1944 roku część majątku została rozparcelowana. Obszar ten wykorzystano na lotnisko polowe, a południowa część przekształciła się w miasto Wysokie Mazowieckie. Na terenach, gdzie znajdowały się zabudowania dworskie, powstały Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego.
Zawrocie-Nowiny zaczęły powstawać na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. Na mapie z 1935 roku zaznaczono tu 6 domów. W 2007 roku miejscowość liczyła 23 mieszkańców.
„`