Dzisiaj jest 25 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Zawada (gmina Kłomnice)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Zawada – wieś w Polsce

Zawada to wieś położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Kłomnice. W XIX wieku majątek Janaszów został zakupiony przez braci Jan i Edward Reszków, znanych śpiewaków operowych. Miejscowość była siedzibą gminy Konary do 1953 roku, a następnie gminy Zawada w województwie łódzkim do 1954 roku. W latach 1975–1998 Zawada wchodziła w skład województwa częstochowskiego.

Legenda

Wieś posiada legendę, według której król Jan III Sobieski, podczas podróży do Wiednia, utknął w rzece Warta w Zawadzie. Mieszkańcy, w tym jeden z nich znany jako Miś, uratowali go. Wdzięczny król obdarował go przywilejami oraz ziemią.

Historia

Zawada ma korzenie sięgające czasów piastowskich. Jej nazwa pochodzi z wczesnego średniowiecza i może oznaczać miejsce za wodą. W przeszłości wieś była częścią klucza królewskiego Konarskiego, który zajmował się hodowlą koni. Pierwsza wzmianka o Zawadzie pochodzi z 1474 roku. W XVI wieku wieś była dzierżawiona przez rodzinę Przerębskich, a w 1552 roku miała 4,5 łana ziemi oraz karczmę i młyn.

W 1578 roku, na skutek reform wojskowych króla Stefana Batorego, Jan Miś z Zawady został powołany do Piechoty Wybranieckiej, a po wojnie z Moskwą otrzymał przywileje wolności osobistej i ziemi. Zawada była administracyjnie związana z ziemią sieradzką i w XVI wieku podlegała Starostwu Olsztyńskiemu.

W XIX wieku w Zawadzie powstała szkoła powszechna, a w 1919 roku utworzono parafię Św. Apostołów Piotra i Pawła. W 1929 roku miała miejsce katastrofa pożarowa, która zniszczyła 160 budynków.

Obecnie

Obecnie w Zawadzie funkcjonują: Ochotnicza Straż Pożarna, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka, koło łowieckie oraz Związek Młodzieży Wiejskiej (ZMW). Przy ul. Częstochowskiej znajduje się cmentarz, na którym spoczywają mieszkańcy zmarli podczas epidemii cholery i grypy hiszpanki.

„`