Dzisiaj jest 8 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Zaszków (województwo mazowieckie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Zaszków

Zaszków to wieś w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim, w gminie Nur. W przeszłości była to wieś królewska, która w drugiej połowie XVI wieku znajdowała się w powiecie nurskim. W latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa łomżyńskiego.

Historia wsi

Zaszków miał swoje początki jako wieś książęca lokowana na prawie chełmińskim, a później przekazana kościołowi. W dokumentach historycznych wieś znana była jako Zaskow lub Saskow. W 1155 roku miejscowość była wspomniana w bulli papieża Hadriana IV, a w 1161 roku została nadana klasztorowi w Czerwińsku przez księcia Bolesława.

W roku 1254 wieś powróciła do domeny książęcej. Książę Konrad w 1500 roku zezwolił Mikołajowi Jeżowi na budowę młyna. Po 1526 roku Zaszków stał się wsią królewską, a jego dobra były częścią uposażenia królowej Bony. Lustracja z 1564 roku wykazała, że mieszkało tu około 300 osób, w tym 67 kmieci, 14 rodzin zagrodników oraz 3 karczmy.

Od 1795 roku wieś była zarządzana przez rząd pruski, a później przez Księstwo Warszawskie. W pierwszej połowie XIX wieku była dzierżawiona przez Leona Grąbczewskiego. Po powstaniu listopadowym Zaszków włączono do dóbr rządowych Jasienica. Głównym źródłem dochodu była gorzelnia, która przetwarzała ziemniaki z okolicznych pól.

W okresie II wojny światowej, w 1939 roku, żydowski milicjant z Ciechanowca wezwał Pana Gromadę, który zaginął w Syberii. Niemcy upaństwowili folwark w Zaszkowie, a rodzina Gromadów, obawiając się aresztowania, ukrywała się w głębi Polski.

Organizacje pożytku publicznego

  • Ochotnicza Straż Pożarna w Zaszkowie, Zaszków 48, 18-322 Nur

Ludzie związani z Zaszkowem

  • Józef Gromada

„`