Zaskale
Zaskale to wieś położona w Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Szaflary. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa nowosądeckiego. Zaskale znajduje się w południowej części Kotliny Nowotarskiej, z widokiem na Tatry, Gorce i Babią Górę, otoczone zalesionymi terenami.
W miejscowości znajduje się kościół parafialny pw. św. Wojciecha BM, który został powołany w 1999 roku. Funkcjonują tu także jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, Dom Pomocy Społecznej „Smrek” oraz Ludowy Klub Sportowy „Skalni Zaskale”, założony w 2000 roku i grający w klasie „A”. Co roku, w ostatnią sobotę karnawału, odbywa się gminny konkurs potraw regionalnych „Zaskalańskie Jodełko”. Na zachodniej granicy wsi znajduje się cmentarz choleryków z XIX wieku, którego pozostałością jest przydrożna kapliczka.
Historia
Zaskale jest wsią królewską, która nie posiada dokumentu lokacyjnego. Powstała prawdopodobnie na gruntach leśnych przynależnych do wsi Szaflary, początkowo będąc jej przysiółkiem. Z czasem stała się odrębną osadą. W przeszłości wieś nie miała dziedzicznego sołtysa, lecz wójta, a jej mieszkańcy korzystali z prawa magdeburskiego. W lustracji starostwa nowotarskiego z 1663 roku wieś występuje jako samodzielna, posiadająca 5 zagrodników, którzy płacili czynsz gruntowy oraz daniny w postaci przędzy i trunków. W kolejnych lustracjach odnotowano 7 zagród i młyn, a także wprowadzono rentę pieniężną zamiast danin rzeczowych.
Obowiązujące nazwy zagród w 1855 roku to: Filipowa, Figlarzowa, Babiarzowa, Błaszczakowa, Suchego, Głąbiowa i Lipieniowa. Do 1999 roku Zaskale należało do parafii św. Andrzeja Apostoła w Szaflarach.
Podsumowanie
Zaskale to wieś z bogatą historią i tradycjami, dobrze wpisująca się w regionalny krajobraz małopolski. Znajdują się tu ważne instytucje społeczne oraz tradycyjne wydarzenia kulturalne, które łączą mieszkańców i pielęgnują lokalne zwyczaje.