Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Zasada represji wszechświatowej

Zasada represji wszechświatowej w prawie karnym

Zasada represji wszechświatowej to zasada w prawie karnym, która umożliwia ściganie i karanie osób, w tym cudzoziemców, za przestępstwa popełnione za granicą. W polskim prawie, zasada ta jest regulowana w artykułach 110-113 kodeksu karnego.

Reklama

Podstawowe zasady stosowania represji wszechświatowej w Polsce

W Polsce, możliwość ścigania cudzoziemców za przestępstwa popełnione za granicą jest ograniczona do przypadków, które są uzasadnione zasadami celowości. Szczegółowe regulacje zawarte są w następujących artykułach:

  • Art. 110 § 1 kk: Ściganie cudzoziemców za przestępstwa przeciw interesom Polski, polskim obywatelom, osobom prawnym lub organizacjom, a także przestępstwa o charakterze terrorystycznym.
  • Art. 110 § 2 kk: Ściganie cudzoziemców za inne czyny zabronione, jeżeli są one w Polsce zagrożone karą przekraczającą 2 lata pozbawienia wolności, pod warunkiem, że sprawca przebywa w Polsce i nie został wydany.

Warto zaznaczyć, że mniej groźne przestępstwa, zagrożone karą nieprzekraczającą 2 lat pozbawienia wolności, nie podlegają ściganiu według tej zasady. Ponadto, warunkiem odpowiedzialności za czyny popełnione za granicą jest ich uznanie za przestępstwo również na mocy prawa obowiązującego w miejscu popełnienia. Wyjątek stanowią przestępstwa popełnione w miejscach niepodlegających żadnej władzy państwowej.

Reklama

Inne kategorie przestępstw objęte represją wszechświatową

Zgodnie z art. 112 kk, można ścigać cudzoziemców za określone kategorie przestępstw, niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu ich popełnienia. Należą do nich:

  • Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu wewnętrznemu lub zewnętrznemu Polski.
  • Przestępstwa przeciwko polskim urzędom lub funkcjonariuszom publicznym.
  • Przestępstwa przeciwko istotnym polskim interesom gospodarczym.
  • Przestępstwa fałszywych zeznań wobec polskiego urzędu.
  • Przestępstwa, z których osiągnięto korzyść majątkową na terytorium Polski.
  • Przestępstwa, do których ścigania Polska jest zobowiązana na mocy umów międzynarodowych (art. 113 kk).

Podsumowując, zasada represji wszechświatowej w polskim prawie karnym stanowi istotny instrument w walce z przestępczością międzynarodową, umożliwiając ściganie sprawców przestępstw, które mają wpływ na interesy Polski.

Reklama
Reklama