Dzisiaj jest 23 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Zarzecze (powiat cieszyński)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Zarzecze – Wprowadzenie

Zarzecze (cz. Zářičí, niem. Zarzitz, Zarzitsch, Zarzetsch) to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w sołectwie gminy Chybie. Leży na południowym brzegu Jeziora Goczałkowickiego, w historycznych granicach Śląska Cieszyńskiego.

Historia

Powierzchnia sołectwa wynosi 337 ha, a liczba mieszkańców to 312. Nazwa wsi sugeruje, że osadnicy przybyli z okolic Pszczyny. W XVI wieku Zarzecze było podzielone na Górne i Dolne, a w 1594 roku stało się własnością księcia cieszyńskiego. W 1910 roku liczba mieszkańców wzrosła do 2529, z dominującą grupą polskojęzyczną.

I wojna światowa przyniosła straty wśród mieszkańców, a po jej zakończeniu region stał się przedmiotem sporów między Polską a Czechosłowacją. W 1921 roku Zarzecze liczyło 3581 mieszkańców, wszyscy deklarowali narodowość polską. W ciągu następnych lat wieś zmagała się z klęskami żywiołowymi oraz zmianami administracyjnymi.

II wojna światowa i późniejsze wydarzenia

W czasie II wojny światowej miały miejsce tragiczne wydarzenia, w tym egzekucje mieszkańców. Po wojnie stacjonowała tu Armia Czerwona. W 1948 roku podjęto decyzję o utworzeniu zbiornika na Wiśle, co doprowadziło do wysiedlenia mieszkańców i zalania części wsi, w tym kościoła.

Obecne dane

W 1996 roku Zarzecze miało 335 ha powierzchni, 74 domy i 331 mieszkańców, co stanowiło znaczną część przedwojennego Zarzecza.

Komunikacja

  • Busy firmy LINEA TRANS z Zabłocia dojeżdżają przez Strumień.
  • Niegdyś kursowały autobusy PKS Cieszyn.

Znane osoby

  • Wilhelm Kasperlik (ur. 1893) – duchowny katolicki.
  • Jan Kucz (ur. 1936) – artysta rzeźbiarz i pedagog.
  • Ludwik Kobiela (ur. 1897) – folklorysta.

„`