„`html
Żarowo – Informacje ogólne
Żarowo to wieś w Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Stargard, nad rzeką Iną. W latach 1975–1998 wieś należała do województwa szczecińskiego.
Historia
Osada ma słowiańskie korzenie, a jej historia sięga 1248 roku, kiedy to książę Barnim I przekazał Żarowo biskupom kamieńskim. W 1356 roku wieś trafiła w ręce Stargardu, pozostając w jego własności aż do XIX wieku. W 1939 roku w Żarowie znajdowało się 14 gospodarstw rolnych.
Położenie i komunikacja
Obecnie Żarowo znajduje się około 2 km na północny zachód od Stargardu. Dla mieszkańców i turystów dostępna jest komunikacja autobusowa (linia MZK Stargard nr 31) oraz dwa przystanki PKS. W przeszłości funkcjonowała również kolej wąskotorowa, która została zamknięta w 2001 roku.
Co warto zobaczyć
Kościół
Neoromański kościół z XIX wieku, zbudowany na XVIII-wiecznych murach. Obecnie katolicki, z pięcioboczną absydą i trzema kondygnacjami wieży. Wewnątrz znajdują się elementy z czasów budowy, a wokół kościoła zachował się gotycki mur.
Cmentarz komunalny
Cmentarz ewangelicko-katolicki z pomnikiem upamiętniającym niemieckich żołnierzy poległych w I wojnie światowej. Pomnik wymaga renowacji.
Most kolejowy
Żelazny most zbudowany w 1895 roku, prowadzący nad rzeką Iną, gdzie dawniej kursowała kolej wąskotorowa.
Huta szkła
Obecnie zajmuje się jedynie zdobnictwem na zamówienie, nie produkuje szkła.
Stadniny koni
W Żarowie znajdują się dwie stadniny koni, prowadzone przez rodziny Cieśla i Lewandowscy.
Lipa drobnolistna
Pomnik przyrody, rosnący przy kościele.
Krzyż pokutny
Nieistniejący krzyż pokutny, który prawdopodobnie zaginął w czasie II wojny światowej.
„`