Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Zanzibar (autonomia)

Zanzibar – Autonomiczna Część Tanzanii

Zanzibar, autonomiczna część Tanzanii, zajmuje powierzchnię 2643 km² i składa się z archipelagu na Oceanie Indyjskim, w tym dwóch głównych wysp: Zanzibar i Pemba. Stolicą regionu jest miasto Zanzibar, które pełni również funkcję największego portu. Oddzielony od stałego lądu Kanałem Zanzibarskim, archipelag charakteryzuje się licznymi plantacjami goździkowca i palm kokosowych.

Reklama

Historia

W X wieku Zanzibar został skolonizowany przez Arabów i Persów, stając się kluczowym ośrodkiem handlowym w regionie. W 1505 roku wyspa przeszła pod panowanie Portugalii.

Gospodarka

Gospodarka Zanzibaru opiera się głównie na eksporcie przypraw, przede wszystkim goździków. W przeszłości wyspy były największym eksporterem tych przypraw, jednak po nieudanych reformach socjalistycznych w latach 60. i 70. XX wieku, Zanzibar obniżył swoje miejsce w globalnym rankingu eksporterów goździków do trzeciego.

Reklama

Oprócz goździków, Zanzibar eksportuje również inne przyprawy, wodorosty oraz rafię. Ważnym sektorem gospodarki jest także rybołówstwo. Turystyka odgrywa kluczową rolę w gospodarce regionu, przyciągając odwiedzających z całego świata.

Na Zanzibarze funkcjonuje unikalny sposób podawania czasu, w którym dzień zaczyna się o godzinie 6:00 rano czasu wschodnioafrykańskiego (EAT).

Reklama
Reklama