Zamek Królewski w Rydzynie
Zamek Królewski w Rydzynie, usytuowany przy placu Zamkowym 1, jest największym zamkiem w Wielkopolsce, zajmującym powierzchnię 42,5 tys. m². W latach 1685–1695 przekształcono go w barokową rezydencję Leszczyńskich, zaprojektowaną przez architekta Józefa Szymona Bellottiego.
Od 1928 roku do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku, zamek służył jako siedziba eksperymentalnej szkoły Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich. 18 grudnia 2023 roku zamek zmienił nazwę na „Zamek Królewski w Rydzynie” na mocy decyzji Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP).
Park
Około wschodniej części zamku znajduje się park o powierzchni 6,6 hektara, który pierwotnie miał charakter regularny. W latach 1783-1785 przeszedł przebudowę, a około 1820 roku został przekształcony w park krajobrazowy w stylu angielskim. W parku znajdowało się wiele pawilonów, z których do dziś zachował się jedynie odnowiony pawilon strzelnicy z 1772 roku.
Legenda
Według lokalnych legend, raz do roku podczas burzliwej nocy w zamku odprawiana jest msza święta przez kościotrupa księdza oraz ministrantów. Uczestniczy w niej biała pani, która, mimo spowiedzi, nie otrzymuje rozgrzeszenia, a następnie widma znikają.