Zamek w Ratnie Dolnym
Zamek w Ratnie Dolnym to zabytkowa budowla położona w województwie dolnośląskim, w miejscowości Ratno Dolne. Powstał około 1563 roku, a w kolejnych wiekach przeszedł kilka przebudów. Obecnie znajduje się w stanie ruiny po pożarze w 1998 roku.
Historia
Budowla została zbudowana w ostatnich dekadach XV wieku na planie prostokąta (14×22 m), z wieżą o boku 7,5 m i wjazdem od północy. W 1563 roku rozbudował ją Balzer von Reichenbach. W trakcie wojny trzydziestoletniej w 1645 roku zamek został zniszczony. Odbudowę przeprowadził Daniel Paschasius von Osterberg w 1675 roku, podnosząc korpus budynku i wprowadzając attyki. W 2006 roku zamek został przekazany spółce WKS „Śląsk Wrocław” S.A. przez Edwarda Ptaka.
Architektura
Zamek wzniesiono z kamienia i cegły na planie czworoboku. Budowla jest potynkowana, a wewnętrzny dziedziniec zdobi ozdobny portal z trójkątnym frontonem. Na elewacjach zachowały się fragmenty detali architektonicznych, w tym obramowania okien i boniowanie naroży. Centralnym punktowym attyki fasady południowej jest herb rodziny Johnston Kroegeborn z 1872 roku, trzymany przez dwa lwy. Wnętrza zamku charakteryzują się wielotraktowym układem oraz sklepieniami krzyżowymi w niektórych pomieszczeniach.
Do zamku przylegają ogrody tarasowe z XVII wieku oraz dawny zwierzyniec, który w XIX wieku przekształcono w park krajobrazowy. W pobliżu znajdują się budynki gospodarcze i dwie oficyny dworskie.
Bibliografia
- Romuald Łuczyński: Zamki, dwory i pałace w Sudetach. Legnica: Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka”, 2008.