Zamek w Kórniku
Zamek w Kórniku, położony w województwie wielkopolskim, jest historyczną rezydencją rodów Górków i Działyńskich. Obecnie pełni funkcję muzeum oraz siedziby Biblioteki Kórnickiej PAN. Zamek ma swoje korzenie w średniowieczu, a jego obecny kształt pochodzi z połowy XIX wieku. Został uznany za Pomnik historii Polski 11 lipca 2011 roku.
Historia zamku
Pierwsza budowla obronna została prawdopodobnie wzniesiona w XIV wieku, jednak pierwszy dokument dotyczący budowy pochodzi z 1426 roku. Zamek, usytuowany na wyspie, był otoczony fosą i dostępny przez most zwodzony. Do dziś zachowały się fragmenty starych murów oraz piwnice.
W 1565 roku Stanisław Górka przebudował zamek w stylu renesansowym. Od 1592 roku był on siedzibą rodu Górków, jednego z najważniejszych rodów magnackich. Po bezpotomnej śmierci Stanisława Górki w 1592 roku, zamek przeszedł w ręce Czarnkowskich, a następnie w 1610 roku został sprzedany Zygmuntowi Grudzińskiemu. Od 1676 roku należał do rodu Działyńskich.
Działyńscy i ich wkład w rozwój Kórnika
Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka, znacząca postać rodu, poświęciła się rozwojowi Kórnika i przebudowie zamku na barokowy pałac. Uporządkowała ogród w stylu francuskim, utworzyła szkółki drzew i dbała o rozwój miasta, sprowadzając niemieckich rzemieślników.
Galeria
- Zamek w Kórniku o zachodzie słońca
- Portal z herbami Ogończyk i Jelita
- Herb Ogończyk Tytusa Działyńskiego
- Herb Jelita Gryzeldy, żony T. Działyńskiego
- Litografia Napoleona Ordy przedstawiająca zamek
Bibliografia
* Pamiętnik Biblioteki Kórnickiej – czasopismo naukowe, organ Biblioteki Kórnickiej.
Linki zewnętrzne
Zamek w Kórniku to nie tylko ważny zabytek, ale także miejsce o bogatej historii, które przyciąga turystów i miłośników kultury.