Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Zamek w Kazimierzu Dolnym

Zamek w Kazimierzu Dolnym

Zamek w Kazimierzu Dolnym to zespół fortyfikacji obronnych z XIII i XIV wieku, położony na Górze Zamkowej w województwie lubelskim. Historia zamku sięga czasów Kazimierza Wielkiego, który zlecił jego budowę w latach 40. XIV wieku.

Zamek górny („Baszta”)

Wieża, znana jako „Baszta” lub Wieża Łokietka, została wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku. Mieści się ona na wysokości 19 metrów nad poziomem zamku dolnego, a jej wysokość sięga do 20 metrów. Grubość murów wynosi od 4,2 metra u podstawy do 3 metrów na szczycie. Wejście do baszty znajduje się na wysokości sześciu metrów, a w jej najniższej kondygnacji znajduje się loch. Funkcje wieży są niejasne, jednak najprawdopodobniej służyła do strzeżenia przeprawy przez Wisłę oraz poboru ceł.

Zamek dolny

I faza gotycka

Zamek dolny, zbudowany z wapienia, miał początkowo owalny kształt i był otoczony dwumetrowymi murami. Pełnił głównie funkcję administracyjną, wspierając państwo Piastów w centralizacji władzy.

II faza gotycka

W XV wieku zamek został rozbudowany przez ród Grotów, który dodał dwukondygnacyjne skrzydło mieszkalne i wieżę obronną. W 1509 roku zamek był już dobrze rozwinięty, co zostało odnotowane w inwentarzach.

Faza renesansowa

W 1509 roku zamek przeszedł w ręce rodu Firlejów, co zapoczątkowało jego renesansową przebudowę, na czele z Mikołajem Firlejem. Dodano attykę i nadbudowano skrzydło mieszkalne. Zamek uległ zniszczeniom podczas Potopu Szwedzkiego oraz pożaru w 1663 roku.

W XVIII wieku zamek był planowany do odbudowy w stylu pałacowym, jednak wojny domowe doprowadziły do jego ruiny. W 1806 roku część murów została wysadzona, aby zapobiec wypadkom. Zamek był świadkiem wydarzeń historycznych, w tym obrony w czasie powstania listopadowego w 1831 roku.

W latach 1958–1960 przeprowadzono badania archeologiczne, a ruiny zamku zabezpieczono i udostępniono turystom.

Linki zewnętrzne