Zamek w Chęcinach
Zamek w Chęcinach, pochodzący z przełomu XIII i XIV wieku, jest królewską warownią położoną w województwie świętokrzyskim, niedaleko Kielc. W pobliżu zamku przebiega żółty szlak turystyczny im. Juliusza Brauna, łączący Wierną Rzekę z Chęcinami.
Początek budowy
Dokładna data powstania zamku nie jest znana, jednak budowę rozpoczęto pod koniec XIII wieku. W 1306 roku Władysław Łokietek nadał zamek biskupowi krakowskiemu, Janowi Muskacie, a rok później odebrał go, przekształcając w ważny ośrodek władzy.
W Chęcinach odbywały się zjazdy możnowładców, a zamek był miejscem koncentracji wojsk przed bitwą pod Płowcami. Odkrycia archeologiczne z 2013 roku ujawniły fundamenty nieznanej wieży, datowane na czas panowania Wacława II Czeskiego.
Czasy świetności
Po śmierci Łokietka zamek przeszedł w ręce Kazimierza Wielkiego, który go znacznie rozbudował. Warownia stała się niezdobytą fortecą przez 250 lat. W tym czasie mieszkały tu ważne postacie, w tym żony królów i ich krewni.
Chęciny pełniły funkcję więzienia, w którym osadzono wielu znanych jeńców, w tym Michała Küchmeistra, późniejszego mistrza zakonu krzyżackiego.
Upadek
W XVI wieku zamek zaczął podupadać. W 1588 roku przeniesiono księgi ziemskie do pobliskiego kościoła. W czasie Rokoszu Zebrzydowskiego zamek został zniszczony, a późniejsze wojny, w tym szwedzkie, doprowadziły do jego całkowitego zniszczenia. Po 1707 roku zamek stał się źródłem materiałów budowlanych dla mieszkańców.
Odbudowa i rewitalizacja
Prace konserwacyjne rozpoczęto w 1877 roku, a w Polsce międzywojennej starano się zabezpieczyć resztki zamku. Po II wojnie światowej przeprowadzono renowację wież, a w 2013 roku rozpoczęto projekt rewitalizacji, który zakończono w 2015 roku, odkrywając przy tym nieznane wcześniej elementy konstrukcyjne.
Architektura
Zamek zbudowany jest z kamienia, na planie nieregularnego wieloboku, z wysokimi murami obronnymi i wieżami. Obiekt dzieli się na dwie części: zamek górny i dolny. W jego wnętrzu znajdują się pozostałości po budynkach mieszkalnych oraz skarbcach.
W kulturze popularnej
- Zamek był miejscem kręcenia teledysków oraz filmów, w tym „Milczenia” reżyserii Kazimierza Kutza.
- Andrzej Pilipiuk umieścił akcję książki „Pan Samochodzik i… Zamek w Chęcinach” w tej lokalizacji.
Filatelistyka
Poczta Polska wyemitowała znaczek z wizerunkiem zamku w 1971 roku, w serii „Zamki polskie”.