Zamek Radosno
Zamek Radosno to zabytkowa warownia w ruinie, położona w Górach Suchych, w województwie dolnośląskim, między Sokołowskiem a Rybnicą Leśną, na wysokości 770 m n.p.m.
Opis zamku
Ruiny zamku datowane są na drugą połowę XIII wieku. Najstarszą część stanowi cylindryczna wieża o średnicy 7,2 m, zbudowana z melafiru, otoczona drewniano-ziemnymi umocnieniami. W XIV wieku miejsce umocnień zastąpiono murami obronnymi oraz budynkami mieszkalno-gospodarczymi, tworząc dziedziniec o powierzchni około 300 m². Zamek miał prostokątny plan o wymiarach 17 m na 30 m, a obok niego znajdowała się czworokątna baszta oraz przedzamcze.
Historia zamku
Zamek był wzmiankowany w latach 1350 i 1355 jako część księstwa świdnicko-jaworskiego. W XIV wieku należał do rodzin Swenkinvaldów i von Seidlitz. W 1355 roku został zdobyty przez króla czeskiego Karola IV, a następnie przeszedł w ręce biskupa wrocławskiego. Zamek był wielokrotnie oblegany i zniszczony, w tym przez mieszczan wrocławskich w 1443 roku. Ostatecznie w 1497 roku został zniszczony przez wojska czeskie i od tego momentu popadł w ruinę.
Funkcje zamku
- Stanowił część lokalnych umocnień granicznych.
- Chronił średniowieczny szlak handlowy.
- Był centrum osadniczym dla Mieroszowa.
- Służył rycerzom rabusiom w XV wieku.
Stan obecny
Obecnie zachowały się fragmenty wieży obronnej oraz niewielkie pozostałości budynku mieszkalnego. Ruiny przyciągają turystów, a w pobliżu znajduje się Schronisko „Andrzejówka”.
Atrakcje turystyczne
- Cerkiew prawosławna w Sokołowsku.
- Drewniany kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Rybnicy Leśnej.
- Park Krajobrazowy Sudety Wałbrzyskie z unikalnymi krajobrazami górskimi.
Szlaki turystyczne
Przez zamek prowadzi żółty szlak turystyczny z Sokołowska do Głuszycy.