Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Zamach w Sarajewie

Chcę dodać własny artykuł

Zamach w Sarajewie

Zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żonę Zofię, który miał miejsce 28 czerwca 1914 roku, był dziełem bośniackiego Serba Gavrila Principa. Działania te były częścią planu grupy związanej z serbską organizacją „Młoda Bośnia”, a Princip oraz jego współtowarzysze byli powiązani z tajną organizacją „Czarna Ręka”, kierowaną przez Dragutina Dimitrijevića, szefa serbskiego wywiadu wojskowego.

To morderstwo wywołało poważne napięcia między Austro-Węgrami a Serbią. W odpowiedzi na zamach, Austro-Węgry postawiły ultimatum, które obejmowało żądania dotyczące usunięcia wrogiej propagandy oraz udziału przedstawicieli rządu w śledztwie na terenie Serbii. Odrzucenie części tych żądań przez Serbię doprowadziło do kryzysu lipcowego i w końcu do wybuchu I wojny światowej.

Przygotowania do zamachu

Przygotowania do zamachu rozpoczęły się w marcu 1914 roku, kiedy ogłoszono przyjazd Franciszka Ferdynanda do Sarajewa. Zamachowcy, w tym Nedeljko Čabrinović, Gavrilo Princip i Trifko Grabež, przybyli do Sarajewa 4 czerwca i zamieszkali u krewnych. Byli wyposażeni w:

  • cztery pistolety,
  • sześć bomb domowej roboty,
  • kapsułki z cyjankiem.

Koordynacją działań zajmował się miejscowy dziennikarz Danilo Ilić, który zwerbował dodatkowych członków, Cvjetka Popovicia i Muhameda Mehmedbašicia.