Zalaegerszeg
Zalaegerszeg to miasto położone w południowo-zachodniej części Węgier, będące stolicą komitatu Zala. Liczy około 62 tys. mieszkańców (stan na styczeń 2011 r.) i jest ośrodkiem subregionu Göcsej. Mimo długiej historii osadnictwa, miasto w obecnym kształcie rozwijało się głównie w XIX i XX wieku.
Historia
W XV wieku Zalaegerszeg przeszedł pod zarząd Kościoła rzymskokatolickiego. Przemiany rozpoczęły się w 1885 roku, kiedy miasto otrzymało prawa miejskie, a w 1890 roku dotarła do niego linia kolejowa. Po II wojnie światowej, w związku z odkryciem złóż ropy naftowej w 1952 roku, nastąpił intensywny rozwój przemysłu, w tym tekstylnego, spożywczego oraz elektronicznego. Miasto posiada również wiele placówek edukacyjnych i kulturalnych, w tym Göcsej Múzeum, ustanowione jako pierwsze muzeum skansenowe na Węgrzech w 1968 roku.
Zabytki i pomniki
- Kościół Marii Magdaleny
- Dawny urząd komitacki (Vármegyeháza)
- Posąg św. Floriana (XVIII w.)
- Kolumna Trójcy Świętej (początek XIX w.)
- Gmach archiwum komitackiego
- Kaplica cmentarna
- Pomnik Ferenca Deáka (1879 r.)
- Pomnik László Csányego
- Pomnik konny Nikoli Zrinskiego
- Popiersie Lajosa Kossutha
Transport
Miasto posiada stację kolejową, co ułatwia dostęp do innych regionów.
Sport
Zalaegerszeg jest domem dla klubu piłkarskiego Zalaegerszegi TE FC, który zdobył tytuł mistrza Węgier w sezonie 2001/2002. Mecze rozgrywa na stadionie ZTE Aréna.
Miasta partnerskie
- Chersoń
- Dobricz
- Gorycja
- Klagenfurt am Wörthersee
- Krosno
- Kusel
- Lendava
- Marl
- Surgut
- Târgu Mureș
- Varaždin
- Varkaus
- Zenica
Linki zewnętrzne
Zalaegerszeg, uznawane za jedno z najbardziej zielonych miast Węgier, ma bogatą ofertę edukacyjną oraz kulturalną, co czyni je atrakcyjnym miejscem do życia i odwiedzin.