Dzisiaj jest 8 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Zahutyń

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Zahutyń

Zahutyń (w języku łemkowskim Загутинь) to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie podkarpackim, powiecie sanockim, w gminie Zagórz, nad lewym brzegiem Sanu. W latach 1972-1977 wieś była częścią Sanoka.

Historia

Wieś została lokowana na prawie wołoskim i istniała już przed 1412 rokiem. W okresie XVI i XVII wieku była królewską wsią w ziemi sanockiej, a w drugiej połowie XVII wieku wchodziła w skład starostwa sanockiego. Zahutyń leży wzdłuż strumyka, który przed 1939 rokiem nazywano potokiem lub Brudkiem.

W 1804 roku w Zahutyniu urodził się Antoni Dobrzański, ksiądz i kapelan powstańców krakowskich. W 1846 roku Jerzy Bułharyn z Zahutynia uczestniczył w powstaniu krakowskim, atakując zaborców w Sanoku.

W połowie XIX wieku wieś przeszła na własność rządową. Właścicielami dóbr w Zahutyniu byli m.in. Jan Okołowicz, Abisch i Sosia Kaner oraz Abraham Blum. W II Rzeczypospolitej wieś należała do powiatu sanockiego w województwie lwowskim. W 1939 roku w Zahutyniu otwarto Szkołę im. Władysława Beliny-Prażmowskiego, będącą pod opieką Związku Beliniaków.

Na koniec lat 30. XX wieku Zahutyń zamieszkiwało około 1080 osób, w tym znaczną liczbę Ukraińców i Polaków. W czasie II wojny światowej wieś została przemianowana na Zakutin. W 1945 roku ukraińscy nacjonaliści zamordowali tam 13 Polaków.

W latach 1972-1977 Zahutyń był osiedlem w granicach Sanoka, a następnie wszedł w skład województwa krośnieńskiego. W miejscowości znajduje się rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Matki Boskiej Królowej Polski, wzniesiony w 1945 roku, oraz Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Z Zahutynia pochodził m.in. ks. Konstanty Polański oraz Teodor Cap, który wyemigrował do Argentyny, a jego syn Vladislao Cap stał się znanym argentyńskim piłkarzem i trenerem.

Podsumowanie

  • Wieś Zahutyń znajduje się w województwie podkarpackim, powiecie sanockim.
  • Ma bogatą historię, sięgającą przynajmniej XIV wieku.
  • W okresie II wojny światowej wieś była miejscem tragicznych wydarzeń.
  • Obecnie w Zahutyniu znajdują się ważne obiekty sakralne oraz historyczne.

„`