Dzisiaj jest 7 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Zahoczewie

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Zahoczewie

Zahoczewie to wieś w Polsce, położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Baligród. W latach 1975–1998 miejscowość ta należała do województwa krośnieńskiego. Przez wieś przepływa rzeka Hoczewka, będąca dopływem Sanu.

Historia

Wieś ma swoje korzenie przed XV wiekiem. Wraz z Hoczewią była własnością Jaczka Rusina, sędziego sanockiego. 14 listopada 1407 roku Władysław II Jagiełło potwierdził tę własność. Zahoczewie uzyskało status praw wołoskich, a w drugiej połowie XV wieku znajdowało się w ziemi sanockiej województwa ruskiego. W 1435 roku wieś przeszła w ręce Piotra ze Zboisk, a później Piotra Herburta, podkomorzego lwowskiego. W połowie XIX wieku właścicielem był Rafał Osuchowski. Do 1939 roku we wsi istniał dwór, którego właścicielem był Roman Witoszyński.

XX wiek

Przed II wojną światową Zahoczewie liczyło około 700 mieszkańców, a społeczność była wielokulturowa. W okresie przedwojennym nasiliły się działania nacjonalistów ukraińskich, dążących do utworzenia niezależnego państwa. W 1939 roku, w wyniku tych napięć, doszło do zbrodni, w tym podpaleń i morderstw na mieszkańcach wsi, takich jak Paweł Olszanicki i Stanisław Lorenc. Okres II wojny światowej przyniósł liczne straty wśród mieszkańców, w tym mniejszości żydowskiej. Po wojnie miały miejsce przesiedlenia ludności ukraińskiej na tereny obecnej Ukrainy, a nowi osadnicy przybyli w miejsce przesiedlonych.

Podsumowanie

  • Zahoczewie – wieś w województwie podkarpackim.
  • Historia sięga XV wieku, z wieloma zmianami właścicielskimi.
  • Przed II wojną światową wieś miała 700 mieszkańców i była wielokulturowa.
  • Wojna przyniosła przemoc, zbrodnie i przesiedlenia po wojnie.

Linki zewnętrzne

  • Kategoria: Baligród (gmina)
  • Kategoria: Wsze prawa wołoskiego I Rzeczypospolitej (województwo ruskie)
  • Kategoria: Wsze w powiecie leskim

„`