Zaćmienie Księżyca
Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne, które występuje, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem w pełni, co powoduje, że Księżyc wchodzi w stożek cienia Ziemi.
Rodzaje zaćmień Księżyca
Wyróżniamy trzy główne typy zaćmień Księżyca:
- Całkowite zaćmienie: Księżyc znajduje się w całości w stożku cienia całkowitego Ziemi, co sprawia, że jego powierzchnia staje się ciemna.
- Ćzęściowe zaćmienie: Część Księżyca znajduje się w stożku cienia całkowitego, a część w stożku półcienia, co prowadzi do częściowego zaciemnienia.
- Półcieniowe zaćmienie: Księżyc jest w całości poza stożkiem cienia, ale w obrębie stożka półcienia, co skutkuje delikatnym zaciemnieniem.
Czas trwania zaćmienia
Czas trwania całkowitego zaćmienia Księżyca może wynosić maksymalnie 1 godzinę i 47 minut. Z danych astronomicznych wynika, że w okresie od 1207 roku p.n.e. do 2162 roku n.e. przewiduje się wystąpienie około 5200 zaćmień Księżyca. Średnio na trzy zaćmienia Słońca przypadają dwa zaćmienia Księżyca.
Zaćmienia Księżyca w XXI wieku
W XXI wieku przewiduje się 143 zaćmienia Księżyca, w tym 85 całkowitych, 58 częściowych oraz 87 półcieniowych.
Zaćmienia Księżyca od 2004 do 2022 roku
Współczesne modele przewidują zaćmienia Księżyca z dużą dokładnością, z wyjątkiem niektórych błędów, takich jak przewidywanie NASA z 1989 roku dotyczące sierpnia 2016, które okazało się nietrafione.
Widoczność zaćmień Księżyca
Zaćmienia Księżyca są częściej widoczne niż zaćmienia Słońca, ponieważ te ostatnie są widoczne tylko w wąskim pasie. Księżyc jest widoczny w każdym miejscu, gdzie znajduje się nad horyzontem.