Zacisze
Zacisze (niem. Hartha) to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim, wschodniej części gminy Leśna.
Położenie
Wieś znajduje się na lewym brzegu rzeki Kwisy, w północno-wschodnim podnóżu Przedgórza Izerskiego, na wysokości od 340 do 365 m n.p.m.
Podział administracyjny
W latach 1975–1998 Zacisze było częścią województwa jeleniogórskiego.
Historia
Zacisze jest jedną z starszych wsi, istniejącą już w XV wieku. Po wojnie trzydziestoletniej miejscowość zaczęła się rozwijać, przyciągając osadników z Czech, co doprowadziło do powstania kolonii i przysiółków. W 1825 roku wieś liczyła 50 domów, w tym szkołę ewangelicką, dwa młyny wodne oraz wiatrak, a także 121 warsztatów płócienniczych. W 1842 roku liczba domów wzrosła do 55, a liczba warsztatów płócienniczych osiągnęła 114, dodatkowo istniały młyny, browar oraz szynk. Na przełomie XIX i XX wieku Zacisze oraz okolice zyskały na znaczeniu po budowie jezior zaporowych na Kwisie.
Po 1945 roku wieś zaczęła się wyludniać, pozostając głównie rolniczą. W 1978 roku było tu 37 gospodarstw rolnych, a w 1988 ich liczba spadła do 12.
Oświata
Dzieci z Zacisza uczęszczają do szkół w pobliskich miejscowościach: młodsze klasy dowożone są do szkoły podstawowej w Stankowicach, natomiast uczniowie klas 4-6 do szkoły w Smolniku, a młodzież gimnazjalna do Gimnazjum w Leśnej.