Dzisiaj jest 22 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Zaborze (powiat cieszyński)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Zaborze – Charakterystyka Wsi

Zaborze to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w gminie Chybie. Jest to najdalej wysunięta na południe miejscowość w gminie. Zaborze znajduje się w historycznych granicach Śląska Cieszyńskiego oraz geograficznie w regionie Dolina Górnej Wisły.

Dane Demograficzne i Historyczne

Powierzchnia wsi wynosi 592 ha, a liczba mieszkańców to 1036. Do 1910 roku liczba budynków wzrosła do 38, a mieszkańców do 363, z czego 98,6% stanowili Polacy, a 1,4% Niemcy. Religijny podział mieszkańców kształtował się następująco:

  • 63,4% katolików
  • 35,5% ewangelików
  • 1,1% wyznawców judaizmu

Po I wojnie światowej wieś weszła w skład Rzeczypospolitej Polskiej. W 1929 roku powstał oddział OSP. Po II wojnie światowej, 5 kwietnia 1945 roku, zakończono niemiecką okupację, a 10 dni później utworzono samodzielną gminę Zaborze. Wójtem został Paweł Strządała, a przewodniczącym Rady Józef Strządała. W 1955 roku Zaborze włączono do gminy Chybie.

Infrastruktura i Rozwój

W 1953 roku przekształcono gospodarstwa rybackie w placówkę badawczo-produkcyjną Polskiej Akademii Nauk, Zakład Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej, który działa do dziś. W 1957 roku powstało kółko rolnicze oraz koło gospodyń wiejskich. W latach 1959-1970 zbudowano przystanek kolejowy, szkołę podstawową oraz nowy budynek OSP. W 1983 roku oddano do użytku przedszkole, a w 1984 roku zbudowano kościół dla nowej parafii.

Religia

Na terenie Zaborza działalność duszpasterską prowadzą:

  • Kościół Rzymskokatolicki (parafia Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej)
  • Kościół Adwentystów Dnia Siódmego (miejscowy zbór)

Podsumowanie

Zaborze to wieś o bogatej historii i różnorodności kulturowej, z rozwijającą się infrastrukturą i aktywnym życiem religijnym. Miejscowość ma znaczenie zarówno historyczne, jak i społeczne w regionie.

„`