Żabi Róg
Żabi Róg, dawniej znany jako Horn, to wieś w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Morąg, położona nad Jeziorem Żabim. W 2021 roku mieszkańców wsi było 1103, w tym 50,6% stanowiły kobiety.
Opis i turystyka
Wieś ma charakter turystyczno-przemysłowy. Znajduje się w pobliżu Jeziora Żabiego (24,8 ha) oraz większych ośrodków nad jeziorami Narie i Marąg. W regionie tym, określanym jako Mazury Zachodnie, dostępne są pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne oraz stacja kolejowa Żabi Róg na linii Olsztyn-Pasłęk. Przez wieś prowadzi zielony szlak rowerowy o długości 27,9 km.
Zabytki
- Zabytkowa szkoła poniemiecka, obecnie pensjonat.
- Pozostałości niemieckiego pomnika I wojny światowej.
- Ruiny cmentarza ewangelickiego.
- Ślady kurhanów z młodszej epoki brązu.
Przemysł i edukacja
W Żabim Rogu funkcjonują zakłady przemysłowe, m.in. producent kostki brukowej oraz fabryka domów. W miejscowości znajduje się również szkoła podstawowa oraz biblioteka, w której działa „muzeum żab”.
Sport i życie społeczne
W Żabim Rogu aktywne są sekcje unihokeja oraz kluby piłkarskie. Społeczność wiejska angażuje się w działalność rady sołeckiej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz różnych stowarzyszeń.
Religia
Wieś przynależy do parafii rzymskokatolickiej we Florczakach, gdzie odbywają się uroczystości religijne w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha.
Historia
Wieś Żabi Róg była lokowana w 1353 roku jako Guldindhorn. W 1945 roku została włączona do Polski. Od 1975 do 1998 roku była częścią województwa olsztyńskiego. Nazwa Żabi Róg jest połączeniem przedwojennej nazwy Horn i lokalnego określenia Poggewinkel.