Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Wzmocnienie (behawioryzm)

Wzmocnienie pozytywne

Wzmocnienie pozytywne to bodziec, który pojawia się w odpowiedzi na reakcję organizmu, prowadząc do powstania i utrzymania wyuczonej reakcji. Może występować w kontekście warunkowania klasycznego i instrumentalnego.

Reklama

Warunkowanie klasyczne

W warunkowaniu klasycznym wzmocnienie jest równoważne bodźcowi bezwarunkowemu. Przykładem jest sytuacja, w której pies zaczyna się ślinić na widok zapalanej lampki po skojarzeniu jej z podawanym pokarmem. Aby reakcja ta była trwała, konieczne jest od czasu do czasu wzmocnienie poprzez podanie pokarmu.

Warunkowanie instrumentalne

W warunkowaniu instrumentalnym wzmocnienie, takie jak podawanie pokarmu, wspiera reakcję, która prowadzi do pożądanego rezultatu. Przykładowo, w klatce Skinnera zwierzę uczy się naciskać dźwignię, aby otrzymać pokarm. Liczba naciśnięć dźwigni zależy od kilku czynników:

Reklama
  • Poziom napędu: Im większy głód, tym więcej reakcji.
  • Wielkość porcji: Większe porcje prowadzą do mniejszej liczby reakcji.
  • Długość sesji: Więcej reakcji na początku sesji, a później może nastąpić spadek.
  • Utrudnienia: Zmniejszenie porcji lub trudniejszy dostęp do dźwigni może zniechęcić zwierzę.

Aby zwiększyć liczbę reakcji w trakcie sesji, często stosuje się zmienne rozkłady wzmocnień. Mogą to być rozkłady o stałym odstępie czasu (np. wzmocnienie co dwie minuty) lub o stałej proporcji (np. wzmocnienie co piątą reakcję). Dla zwierzęcia są to zwykle rozkłady losowe, z powtarzającymi się maksymalnymi reakcjami w pobliżu oczekiwanego wzmocnienia.

Reklama
Reklama