Dzisiaj jest 25 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Wydra europejska

Chcę dodać własny artykuł

Wydra europejska

Wydra europejska (Lutra lutra) to drapieżny ssak wodny z rodziny łasicowatych, występujący w Polsce i wielu innych regionach Europy oraz Azji.

Występowanie i biotop

Wydra europejska zamieszkuje prawie całą Europę, Azję od koła podbiegunowego do Japonii oraz Afrykę Północną. W Polsce można ją spotkać w różnych środowiskach wodnych, takich jak brzegi Bałtyku, rzeki, potoki, stawy i jeziora. Wydry budują nory na brzegach tych zbiorników, które mają wejścia pod wodą oraz otwory wentylacyjne pod korzeniami drzew.

Charakterystyka

Wydra europejska osiąga długość ciała od 75 do 90 cm, a ogona od 35 do 60 cm, ważąc około 10 kg. Jej górna część ciała jest brunatna, a spód dużo jaśniejszy. Wydra ma długi, giętki tułów, krótkie łapy i jest doskonale przystosowana do życia w wodzie. Posiada małe, okrągłe uszy, które zamyka podczas nurkowania, oraz długi ogon, który służy do sterowania. Palce przednich i tylnych kończyn są połączone błoną pławną, co ułatwia pływanie.

Tryb życia

Wydry prowadzą samotny tryb życia i doskonale pływają. Ich głównym pokarmem są ryby, ale jedzą również gryzonie oraz ptaki wodne i błotne.

Ochrona

Wydra europejska została wpisana do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych jako gatunek bliski zagrożeniu (NT). W Polsce objęta jest częściową ochroną prawną, z wyjątkiem osobników występujących na obszarach stawów rybnych.

Wydra w kulturze

Wydra została uwieczniona w literaturze i filmach, m.in. w pamiętnikach Jana Chryzostoma Paska oraz w serialu Pingwiny z Madagaskaru i filmie animowanym Zwierzogród.

Uwagi

Wydra europejska jest ważnym elementem ekosystemu wodnego i kultury, a jej ochrona jest istotna dla zachowania bioróżnorodności.