Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Wybory parlamentarne w Polsce w 2001 roku

„`html

Wybory parlamentarne w Polsce w 2001 roku

Wybory do Sejmu i Senatu odbyły się 23 września 2001 roku, stosując nową ordynację wyborczą. Uczestniczyło w nich 15 komitetów wyborczych, a zwycięzcą została koalicja SLD-UP, która zdobyła 41,04% głosów w wyborach do Sejmu.

Sytuacja polityczna przed wyborami

Wybory miały miejsce w kontekście rządów AWS, a ich ogłoszenie nastąpiło po rozpadzie koalicji AWS-UW i wyborach prezydenckich, które wygrał Aleksander Kwaśniewski z SLD.

System wyborczy

Zmieniono metodę liczenia głosów w Sejmie na zmodyfikowaną metodę Sainte-Laguë. Mandaty w Sejmie przydzielano proporcjonalnie w okręgach wyborczych, natomiast w Senacie stosowano system większościowy.

Kampania wyborcza

  • SLD-UP: Kampania pod hasłem „Przywróćmy normalność, wygrajmy przyszłość”, z sondażami wskazującymi na 45–50% poparcia.
  • Unia Wolności: Hasło „Silna klasa średnia to silna Polska”, z niskim poparciem w sondażach.
  • AWSP: Kampania o skromnym charakterze, z akcentem na osiągnięcia rządu.
  • Platforma Obywatelska: Hasła dotyczące integracji z UE i reformy rynku pracy, z prognozowanym poparciem na 14%.
  • Prawo i Sprawiedliwość: Program antykorupcyjny i jawność majątkowa polityków.
  • Liga Polskich Rodzin: Eurosceptyczna kampania, zyskująca poparcie po zamachach w USA.
  • Samoobrona RP: Hasła krytykujące dotychczasowe rządy.
  • Polskie Stronnictwo Ludowe: Kampania tonem pikniku, z hasłem „Blisko ludzkich spraw”.

Wyniki wyborów

Koalicja SLD-UP zdobyła 5,3 mln głosów (41,04%) i 216 mandatów w Sejmie, jednak nie mogła rządzić samodzielnie. Samoobrona RP osiągnęła trzeci wynik z 1,3 mln głosów (53 mandaty), a inne partie, takie jak PiS (44 mandaty) i PSL (42 mandaty), również zdobyły reprezentację. Frekwencja wyniosła 46,29% w wyborach do Sejmu.

Wyniki wyborów do Senatu

W wyborach do Senatu, SLD-UP zdobyło 75 mandatów, a Blok Senat 2001 15 mandatów. W sumie, do Senatu weszło 4 przedstawicieli PSL, 2 z Samoobrony RP oraz 2 niezależnych senatorów.

Podsumowanie

Wybory w 2001 roku potwierdziły dominację SLD-UP na polskiej scenie politycznej, a także ukazały zmiany w systemie wyborczym oraz w preferencjach wyborców, które miały wpływ na przyszłe rządy.

„`