Wstawiennictwo świętych
Wstawiennictwo świętych to doktryna obecna głównie w kościołach katolickich i prawosławnych, która zakłada, że zbawieni zmarli mogą modlić się do Boga w imieniu wiernych. W praktyce katolickiej i prawosławnej istnieją patroni, którzy są uznawani za szczególnie skutecznych wstawienników w konkretnych sprawach, takich jak zdrowie. Ta praktyka jest odrzucana przez Kościoły protestanckie.
Wstawiennictwo w Biblii
Choć Biblia nie zawiera bezpośrednich modlitw do świętych, nie wyklucza możliwości ich wstawiennictwa. Apostoł Paweł wskazuje na Jezusa jako jedynego pośrednika między Bogiem a ludźmi, co w kontekście katolickim nie stoi w sprzeczności z wstawiennictwem świętych, które jest podkreślone w Księdze Apokalipsy.
Judaizm
W judaizmie pojęcie świętości (ḳedushah) wiąże się z przestrzeganiem prawa mojżeszowego oraz wysokim poziomem wiedzy religijnej. Cadycy, uznawani za świętych, po śmierci mają móc spełniać prośby wiernych. W związku z tym, odwiedzanie ich grobów w określonych dniach jest praktykowane w celu uzyskania łask.
Inne religie
Wiara we wstawiennictwo świętych występuje także w różnych odłamach islamu, buddyzmie, shintō, dżinizmie i hinduizmie.
Wyznania odrzucające wstawiennictwo świętych
Protestantyzm
Protestantyzm całkowicie odrzuca wzywanie świętych, stosując zasadę solus Christus. Luteranizm uznaje, że święci w niebie mogą modlić się za ludzi.
Antytrynitaryzm
Grupy takie jak Świadkowie Jehowy, mormoni i unitarianie odrzucają kult świętych oraz ich wstawiennictwo, uznając to za bałwochwalstwo.
Niektóre katolickie modlitwy ze wstawiennictwem świętych
- Litania do Wszystkich Świętych
- Modlitwy do świętego Józefa
- Modlitwy do świętego Antoniego
- Modlitwy do świętego Franciszka
- Modlitwy do świętej Klary
- Modlitwy do św. Andrzeja Boboli
- Inne modlitwy do świętych Elżbiety, Ludwika i Jana z Dukli