Dzisiaj jest 18 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Wskaźnik DALY

Wskaźnik DALY

Wskaźnik DALY, czyli „lata życia skorygowane niesprawnością”, jest narzędziem służącym do oceny stanu zdrowia społeczeństwa. Uwzględnia lata życia utracone z powodu przedwczesnej śmierci oraz uszczerbku na zdrowiu, który może być wynikiem chorób lub urazów.

Twórcy koncepcji

Koncepcja wskaźnika DALY została opracowana przez Christophera Murraya z Uniwersytetu Harvarda oraz Alana Lopeza z WHO. Wskaźnik ten umożliwia analizę skutków zdrowotnych, takich jak inwalidztwo oraz okaleczenia, a także identyfikację wpływu niezdrowych nawyków, jak palenie tytoniu czy brak aktywności fizycznej, na zdrowie społeczeństwa.

Zastosowanie wskaźnika

Wskaźnik DALY jest wykorzystywany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz inne instytucje zajmujące się zdrowiem publicznym. Pomaga w ocenie wpływu zdrowia obywateli na sytuację społeczną i gospodarczą. Można go analizować według różnych kryteriów, takich jak:

  • rodzaj choroby
  • region geograficzny
  • wiek
  • płeć

Obliczanie wskaźnika DALY

Wskaźnik DALY jest obliczany jako suma dwóch składników:

  • YLL (Years of Life Lost) – utracone potencjalne lata życia
  • YLD (Years Lived with Disability) – lata życia przeżyte w niepełnosprawności

Wzór na obliczenie DALY to:

DALY = YLL + YLD

Wartość YLD jest obliczana jako liczba lat przeżytych w niepełnosprawności pomnożona przez wagę niepełnosprawności. Wagi te są najczęściej ustalane w ramach badania Global Burden of Disease (Globalne obciążenie chorobami).