Wrzosowo
Wrzosowo, dawniej znane jako Fritzow, to wieś położona w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Kamień Pomorski. Miejscowość znajduje się nad Zatoką Wrzosowską, około 3 km od Zatoki Pomorskiej.
Przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 107, prowadząca do nadmorskich kąpielisk, a także droga powiatowa nr 0100Z, łącząca Pobierowo z Gostyniem. W Wrzosowie znajduje się również ścieżka rowerowa, która umożliwia dojazd do kurortów nadmorskich.
W latach 1946–1998 Wrzosowo należało administracyjnie do województwa szczecińskiego. Wieś składa się z dwóch części: zwartej jednostki osadniczej nad zatoką oraz rozciągniętej ulicówki. W miejscowości znajdują się trzy zabytki, w tym:
- zespół dworski z XIX wieku, obejmujący dwór i park dworski,
- dom (chałupa) nr 40 z 1845 roku,
- gospodarstwa agroturystyczne i dom holenderski.
Gmina Kamień Pomorski utworzyła sołectwo Wrzosowo, obejmujące również miejscowość Radawka. Sołectwo ma swoje organy uchwałodawcze, w tym zebranie wiejskie, które wybiera sołtysa, oraz radę sołecką składającą się z 5 osób.
We Wrzosowie znajduje się oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna o przepustowości 110 m³/dobę, która oczyszcza wody przed ich odprowadzeniem do Zatoki Wrzosowskiej.
Dwór von Puttkamerów
Dwór w Wrzosowie został wzniesiony w 1740 roku przez Joachima Jürgena von Puttkamera i przebudowany po pożarze w 1820 roku oraz na przełomie XIX i XX wieku. Ostatnim właścicielem był Bogislaw von Puttkamer.
Po II wojnie światowej dwór był wykorzystywany przez Państwowe Gospodarstwo Rolne, a w 1990 roku został wpisany do rejestru zabytków. Niestety, pożar w 1994 roku zniszczył znaczną część obiektu, a plany dotyczące przekształcenia go w Polonijny Dom Starców nie doszły do skutku po śmierci sponsora.
Po likwidacji PGR-u dwór został sprzedany osobie prywatnej. Obecnie z zabytku pozostały jedynie fundamenty i resztki ścian.