„`html
Wrocanka – Podstawowe Informacje
Wrocanka to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Miejsce Piastowe. W latach 1975–1998 była częścią województwa krośnieńskiego.
Położenie
Wieś znajduje się na terenie Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej, na prawym brzegu rzeki Jasiołki, na wysokości około 280 m n.p.m.
Historia
Wrocanka pojawia się w dokumentach w 1424 roku. W XV wieku wieś miała dwór, folwark, młyn, karczmę i kościół. W XVI wieku posiadała własny samorząd. Wieś doświadczyła wielu zniszczeń w wyniku wojen, w tym spalenia przez wojska węgierskie i szwedzkie. Po rozbiorach Polski, właścicielem został Teofil Wojciech Załuski.
II wojna światowa
W czasie II wojny światowej we Wrocance działała konspiracyjna drukarnia AK oraz szkolenia dla podchorążych. Wieś została wyzwolona 8 września 1944 roku przez jednostki czechosłowackie, po krwawych walkach.
Czasy współczesne
Obecnie we wsi znajdują się dwa kościoły, kaplica św. Rozalii, szkoła podstawowa z halą sportową, dom ludowy, remiza OSP oraz biblioteka. Wrocanka posiada kanalizację oraz wodociąg. W 2007 roku powstało Stowarzyszenie „Nasza Wrocanka”.
Sport
Wrocanka dysponuje halą sportową, stadionem, boiskiem do siatkówki, kortami tenisowymi oraz siłownią zewnętrzną. Działają tu kluby sportowe:
- LUKS „Krośnianka” Wrocanka
- UKS „Tornado” Wrocanka
Związani z Wrocanką
- Izabela Zatorska Pleskacz – multimedalistka w biegach górskich
- prof. Andrzej Pikul – pianista, pedagog
- ks. dr Józef Drozd – duchowny, działacz społeczny
- Jan Drozd-Gierymski – nauczyciel, polityk
- ks. Dariusz Wilk CSMA – przełożony generalny Zgromadzenia Św. Michała Archanioła
- o. Jakub Kołacz SJ – jezuita, publicysta
- ks. Józef Marecki – historyk, wykładowca
- o. dr Salezy Józef Kafel OFMCap – kapucyn, autor książek religijnych
- Józef Kucza – współorganizator ruchu oporu w AK
„`