Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Woruta

Woruta – Legendarna Stolica Litwy

Woruta (lit. Voruta) to legendarna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego z czasów króla Mendoga w XIII wieku. Dokładne położenie Woruty pozostaje nieznane, a istnieje wiele sprzecznych teorii na ten temat. Historycy nie są zgodni co do tego, czy Woruta była miastem, czy po prostu interpretacją słowa oznaczającego „stolica”. Kazimieras Būga, litewski filolog, sugerował, że „Voruta” może oznaczać „zamek”.

Reklama

Historia i znaczenie

Mendog, pierwszy i jedyny koronowany król Litwy, obronił się w Worucie podczas wewnętrznej wojny w 1251 roku. Informacja ta pochodzi z kroniki Hypatiana i jest jedynym znanym zapisem o Worucie. Zamek Mendoga pojawia się w innych źródłach, jednak nie zawierają one ani nazwy, ani lokalizacji, co rodzi pytania o to, czy dotyczą tego samego zamku.

Teorie na temat lokalizacji

W XIX i XX wieku niektórzy historycy nazywali Worutę „pierwszą stolicą Litwy” i starali się określić jej lokalizację. Współczesny historyk litewski T. Baranauskas sugeruje, że Woruta znajdowała się w Šeimyniškėliai, niedaleko Onikszt. Inne teorie wskazują na Wilno lub średniowieczną stolicę w Kiernowie. W sumie istnieje około 15 różnych lokalizacji wskazywanych jako możliwe miejsce Woruty.

Reklama

Współczesne znaczenie

Pomimo niepewności dotyczącej lokalizacji, koncept Woruty jest dobrze znany i popularny w litewskiej kulturze. W Trokach wydawany jest dwutygodnik historyczny o nazwie „Voruta”, który ma skrajnie nacjonalistyczny wydźwięk. Nazwa ta jest również używana przez zespół ludowy.

Reklama
Reklama