Dzisiaj jest 8 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Workuta

Chcę dodać własny artykuł

Workuta

Workuta (komi: Вӧркута, Vörkuta) to miasto w Rosji, zlokalizowane w republice Komi, nad rzeką Workutą, 160 km na północ od koła podbiegunowego. Nazwa pochodzi z języka nienieckiego, co oznacza „dużo niedźwiedzi”. W 2021 roku miasto liczyło 52 292 mieszkańców, a jego merem jest Leonid Smietanin.

Klimat

Workuta charakteryzuje się subarktycznym klimatem z długimi, zimnymi zimami oraz krótkimi latami. Zima trwa około 8 miesięcy, a w grudniu i styczniu występuje noc polarna. Średnie temperatury latem wynoszą około 14°C. Teren jest tundrowy, z wieczną zmarzliną, co utrudnia codzienne życie mieszkańców, szczególnie w okresie letnim, gdy występują liczne komary i meszki.

Historia

Osada została założona w 1936 roku w ramach rozbudowy systemu sowieckich łagrów i zyskała prawa miejskie w 1943 roku. Eksploatacja węgla była głównym źródłem utrzymania mieszkańców. Po zakończeniu pracy łagrów, miasto borykało się z problemami ekonomicznymi, co prowadziło do masowego odpływu ludności. W szczytowym okresie, na przełomie lat 80. XX wieku, Workuta miała 115 tysięcy mieszkańców.

Workutłag

W latach 1938–1960 w okolicach Workuty funkcjonowało wiele obozów Gułagu, w których przebywały tysiące więźniów, w tym Polacy. Wysoka liczba więźniów zmieniała się w zależności od represji w ZSRR oraz potrzeb gospodarki.

Bunt więźniów

W lipcu 1953 roku w Workucie doszło do buntu więźniów, którzy opanowali oboz i podjęli nieudaną próbę ucieczki do Finlandii. Wydarzenie to zostało uwiecznione w grze komputerowej „Call of Duty: Black Ops”.

Gospodarka

W Workucie rozwijał się przemysł maszynowy, drzewny i materiałów budowlanych. Miasto boryka się jednak z problemami gospodarczymi i migracją ludności.

Transport

Workuta nie jest połączona z resztą kraju żadną drogą, a komunikację zapewniają kolej i port lotniczy. Do miasta prowadzi nieformalna droga, a ostatni odcinek dojeżdża się bezdrożami.

Przyszłość

Perspektywy rozwoju Workuty są niepewne. Ekstremalne warunki klimatyczne mogą prowadzić do dalszego spadku liczby mieszkańców i ostatecznego porzucenia miasta.