„`html
Wonieść
Wonieść to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie wielkopolskim, w powiecie kościańskim, w gminie Śmigiel. Miejscowość znajduje się 60 km na południe od Poznania oraz 12 km od Kościana i Śmigla, w pobliżu jeziora Wonieść. W latach 1975–1998 Wonieść należała administracyjnie do województwa leszczyńskiego.
Zabytki
- Pałac z 1900 roku – Zbudowany przez Justusa von Wedemeyera, otoczony parkiem o powierzchni 12,2 ha, założonym w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie mieści oddział leczenia nerwic Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Kościanie. Nad głównym wejściem znajduje się duże okno witrażowe, a w szczycie umieszczono kartusz z pustą tarczą.
- Kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca – Z XV wieku, rozbudowany w latach 1887–1890 według projektu architekta Alexisa Langera. Wyposażenie pochodzi z 1896 roku. Na kościele znajduje się tablica upamiętniająca Aleksego Klawka, profesora Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.
- Domy szachulcowe – Położone w Wonieściu, datowane na XIX wiek (numery 23 i 65).
Na budynku szkoły umieszczono tablicę pamiątkową ku czci Tadeusza Konopińskiego, zootechnika i profesora Uniwersytetu Wrocławskiego, urodzonego w Wonieściu w 1894 roku.
Galeria
W galerii znajdują się zdjęcia:
- Tablica ku pamięci Aleksego Klawka
- Pałac w Wonieściu
- Kościół pw. św. Wawrzyńca
Ludzie związani z Wonieściem
W Wonieściu urodzili się znani ludzie, w tym Tadeusz Konopiński.
Przypisy
Brak dodatkowych przypisów.
Bibliografia
- Praca zbiorowa, Słownik krajoznawczy Wielkopolski, PWN, 1992, s. 304.
- Tablice pamiątkowe we wsi.
„`