„`html
Wołów – Informacje ogólne
Wołów to miasto położone w dolnośląskim województwie, w powiecie wołowskim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Wołów oraz powiatu. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1285 roku.
Dane demograficzne
Na dzień 1 stycznia 2023 roku Wołów liczył 12 054 mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia wynoszącą 650,2 mieszkańców na km². Powierzchnia miasta wynosi 18,54 km².
Położenie
Wołów leży na południowo-zachodnich stokach Wzgórz Trzebnickich, w otoczeniu pól uprawnych i lasów. W pobliżu znajduje się Park Krajobrazowy Doliny Jezierzycy oraz rezerwat przyrody Uroczysko Wrzosy.
Zabytki
- Ośrodek historyczny miasta
- Zespół klasztorny karmelitów z kościołem parafialnym pw. św. Karola Boromeusza
- Kościół św. Wawrzyńca (gotycki z XV w.)
- Figura Matki Boskiej z 1733 r.
- Zamek piastowski z XIV w.
- Ratusz z XV w.
Historia
Wołów ma długą historię sięgającą czasów piastowskich. W 1157 roku rozpoczęto budowę zamku drewnianego, a miasto zyskało na znaczeniu w XIV i XV wieku, kiedy to uzyskało prawa miejskie i mennicę. Po II wojnie światowej Wołów został przyłączony do Polski, a jego zabudowa została w dużej mierze zniszczona.
Wspólnoty wyznaniowe
W Wołowie funkcjonują różne Kościoły i związki wyznaniowe, w tym:
- Kościół rzymskokatolicki (parafia św. Wawrzyńca)
- Kościół Ewangelicko-Augsburski
- Kościół greckokatolicki
- Kościół prawosławny
- Świadkowie Jehowy
Gospodarka
W mieście dominują zakłady przemysłowe, w tym chemiczne oraz mniejsze przedsiębiorstwa produkcyjno-usługowe. Wołów jest również siedzibą Zakładu Karnego.
Transport
Wołów jest skomunikowany z Wrocławiem i innymi miastami dzięki drodze wojewódzkiej nr 340 oraz połączeniom autobusowym i kolejowym. W 1874 roku uruchomiono połączenia kolejowe z Wrocławiem.
Klimat
Wołów charakteryzuje się umiarkowanym klimatem. Średnia roczna temperatura wynosi +9,0 °C, a najchłodniejszym miesiącem jest styczeń, najcieplejszym lipiec.
Miasta partnerskie
- Canteleu
- Buchholz in der Nordheide
„`