„`html
Wolimirzyce
Wolimirzyce to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Szczaniec. W latach 1975–1998 miejscowość ta była częścią województwa zielonogórskiego.
Historia
Pierwsze wzmianki o Wolimirzycach pochodzą z początku XVI wieku. Początkowo wieś nosiła nazwę Warmulewo, a później Walmersdorf. W XVIII wieku wieś była własnością rodziny von Maxen, która była znaczącym dostawcą wełny w regionie. W 1828 roku majątek przeszedł w ręce Juliusza Mandela, który otrzymał tytuł szlachecki. Po jego śmierci majątek przeszedł na jego synów, a następnie w 1894 roku został sprzedany porucznikowi Maxowi von Krachtowi.
Zabytki
W rejestrze zabytków znajduje się dom na folwarku z XVIII/XIX wieku.
Szkoła
Szkoła we wsi powstała w XVII wieku, a pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1867 roku, kiedy uczęszczało do niej 73 uczniów. Po II wojnie światowej szkoła funkcjonowała w budynku dawnej szkoły niemieckiej. W 1965 roku szkoła została zamknięta, a dzieci zaczęły uczęszczać do szkoły podstawowej w Smardzewie.
Kościół
W Wolimirzycach istniał kościół Świętego Krzyża, zbudowany z drewna, który został przebudowany w 1670 roku, a następnie rozebrany w 1856 z powodu złego stanu technicznego. Po jego rozbiórce zbudowano dzwonnicę, która służyła mieszkańcom do ogłaszania ważnych wydarzeń. W 1929 roku Wolimirzyce zostały przydzielone do katolickiej parafii Opalewo.
Społeczność wsi
W XVII wieku we wsi istniała karczma, a także piekarnia, rzeźnik, poczta, szewc i kowal. We wsi funkcjonowały różne zakłady usługowe, a sąd mieścił się w Sulechowie.
Bibliografia
- A. Kościańska, G. Białonowicz, A. Wojtyło (red.), Wolimirzyce – dawniej i dziś, Zielona Góra, 2008.
„`