Dzisiaj jest 9 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Wolental

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Wolental – Charakterystyka

Wolental to wieś kociewska w Polsce, zlokalizowana w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Skórcz, przy drodze wojewódzkiej nr 222. W 1664 roku wieś była częścią starostwa gniewskiego. W latach 1975–1998 Wolental należał administracyjnie do województwa gdańskiego.

Historia

Na terenie Wolentala odkryto cmentarzysko z lat 700-400 p.n.e. W XIV wieku wieś została zasiedlona przez Krzyżaków. W 1458 roku była własnością wojewody pomorskiego, Jana z Jani. W trakcie wojny trzynastoletniej i szwedzkiej Wolental został zniszczony. W 1664 roku przyznano nowe przywileje osadnikom. W XX wieku, po wyzwoleniu w 1945 roku, majątek został podzielony, a w latach 50. powstała spółdzielnia produkcyjna.

Nazwa

Nazwa Wolental jest dwuczłonowa i może mieć niemieckie korzenie, związane z wyrazami „Wolle” (wełna) i „Thal” (dolina). Istnieją także teorie o jej słowiańskim pochodzeniu. Miejscowość była znana pod różnymi nazwami, w tym krzyżacką „Wonnenthal”.

Położenie

Wolental leży na wysokości 84–107 m n.p.m. wzdłuż drogi łączącej Skórcz ze Starogardem Gdańskim. W okolicy przepływa rzeka Węgiermuca. Wieś ma zwartą zabudowę, a w 1885 roku zajmowała 644 ha, a w 1965 roku już 879 ha.

Układ przestrzenny

Wieś ma układ wielodrożny, z dwiema równoległymi ulicami. W północno-wschodniej części znajduje się dawne założenie dworsko-folwarczne z połowy XIX wieku. Granicę z Wielbrandowem wyznacza rzeka Węgiermuca.

Zabytki

  • Budynek szkoły z 1915 roku
  • Pozostałości dużej zagrody chłopskiej
  • Ruiny więzienia pracy przymusowej
  • Obelisk ku czci ofiar II wojny światowej

Ochotnicza Straż Pożarna

Ochotnicza Straż Pożarna w Wolentalu powstała w 1903 roku i jest najstarszą strażą w gminie. W 2008 roku zbudowano nową remizę oraz plac rekreacyjny.

Bibliografia

  • J. Milewski: „Dzieje wsi powiatu starogardzkiego”
  • Informacje na stronie internetowej GMINY SKÓRCZ

„`