Wojownik
Wojownik, dawniej nazywany wojem, to osoba zajmująca się walką, niekoniecznie w sposób profesjonalny. W różnych społecznościach plemiennych, takich jak Gurkhowie, Maorysi oraz w dawnych plemionach celtyckich, germańskich i słowiańskich, cała męska populacja mogła być zaangażowana w działania wojenne. W bardziej rozwiniętych społeczeństwach wojownicy często stanowili odrębną kastę lub klasę społeczną.
W czasach feudalnych wasalowie utworzyli klasę rycerzy, mimo że w walkach uczestniczyli także przedstawiciele innych stanów. Zawodowi wojownicy dzielą się na dwie główne kategorie:
- Żołnierz – walczy w imieniu swojego państwa.
- Najemnik – świadczy usługi wojskowe na zasadzie komercyjnej, niezwiązanej z narodowością.
Ocena osób biorących udział w przemocy jest subiektywna i zależy od kontekstu. Często toczy się dyskusja na temat tego, czy dana osoba jest uważana za chuligana, gangstera, terrorystę, rebelianta, bojownika o wolność, najemnika czy żołnierza.
Kodeks wojownika
W wielu kulturach, w których istnieją wyspecjalizowane klasy wojowników, powstały kodeksy etyczne, mające na celu zapobieganie zagrożeniom ze strony wojowników dla społeczeństwa. Te kodeksy zazwyczaj kładą duży nacisk na wartości takie jak wierność, odwaga i honor. Przykłady kodeksów to:
- Kodeks rycerski
- Kodeks kawaleryjski
- Kodeks żołnierski
- Pasztunwali
- Bushidō
Podsumowanie
Wojownicy odgrywają istotną rolę w historii i kulturze, a ich działania są oceniane w kontekście społecznym i historycznym. Kodeksy etyczne, które ich regulują, mają na celu zapewnienie, że nie staną się zagrożeniem dla społeczeństwa.