Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Wojny rzymsko-sasanidzkie

Chcę dodać własny artykuł

Wojny rzymsko-sasanidzkie

Wojny rzymsko-sasanidzkie to seria konfliktów między cesarstwem rzymskim, a później wschodniorzymskim, a Imperium Sasanidów, które miały miejsce od III do VII wieku n.e.

Geneza

Wojny te miały swoje źródło w dążeniu Sasanidów do odbudowy imperium w granicach historycznej Persji, co oznaczało zagrażające Rzymowi utraty terytoriów. Kluczowe punkty sporu obejmowały:

  • Armenię, której obsadzenie tronu przez sprzyjających sobie władców było istotne dla obu stron.
  • Rzymskie ambicje sięgały Zatoki Perskiej i Morza Kaspijskiego w celu trwałego przyłączenia Mezopotamii.

Przebieg wojen

Pierwsza wojna

W 224 roku n.e. Sasanidzi, pod wodzą Ardaszira I, pokonali Partów, co rozpoczęło konflikty z Rzymem. W 230 roku Sasanidzi zaatakowali zachodnią Mezopotamię, jednak Rzymianie pod wodzą Gordiana III odbili się, zanim nowy prefekt Filip I Arab został pokonany przez Persów.

Druga wojna

W 256 roku Szapur I zajął Antiochię i Dura Europos. Cesarz Walerian został wzięty do niewoli, jednak obrona ze strony króla Palmyry Odeantusa zatrzymała Sasanidów. W 283 roku Rzymianie zdobyli Ktezyfon, ale cesarz Karus zginął w niewyjaśnionych okolicznościach.

Trzecia wojna

W 296 roku Narses zaatakował Armenię, ale Galeriusz odniósł sukcesy, zajmując Ktezyfon. Mimo dużych strat, Rzymianie nie anektowali podbitych terytoriów.

Czwarta wojna

W 359 roku Szapur II zdobył wiele miast, a w 363 roku Julian Apostata próbował podbić Persję, jednak jego wyprawa zakończyła się klęską. Jowian, jego następca, uzyskał pokój, oddając część terytoriów.

Piąta wojna

W 383 roku Teodozjusz I bezskutecznie próbował odzyskać Armenię, a konflikty trwały po podziale imperium rzymskiego.

Szósta wojna

W 428 roku Bahram V anektował wschodnią Armenię, a w 440 roku Teodozjusz II zdobył zachodnią. Król Jazdagird II próbował zaatakować Rzym, ale przyjął propozycje pokojowe.

Siódma wojna

W 522 roku Justyn I objął Lazykę i Iberię, co sprowokowało wojnę z Chosrowem I. Rzymianie odnieśli zwycięstwo, a Chosrow zrezygnował z dalszej walki.

Ósma wojna

W 602 roku Chosroes II rozpoczął wielką wojnę, zdobywając Syrię i Egipt. Mimo początkowych sukcesów, cesarz Herakliusz pokonał Persów w 627 roku, co doprowadziło do wewnętrznych konfliktów w Persji i końca wojen.

Skutki

  • 400 lat konfliktów nie przyniosło trwałych rozstrzygnięć politycznych.
  • Wyludnienie i zniszczenie terenów granicznych.
  • Po wojnach arabskich, imperium Sasanidów zostało całkowicie wchłonięte przez Arabów, a chrześcijaństwo i zaratusztrianizm zostały w większości wyeliminowane.