Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Wojna francusko-austriacka

Wojna francusko-austriacka (1859)

Wojna francusko-austriacka była konfliktem zbrojnym, który miał miejsce w 1859 roku pomiędzy II Cesarstwem Francuskim, Królestwem Piemontu i Sardynii a Cesarstwem Austrii. Celem wojny było wyparcie wpływów austriackich z Włoch oraz zjednoczenie Italii pod rządami dynastii sabaudzkiej.

Reklama

Przyczyny konfliktu

W 1859 roku Camillo Cavour, przewodniczący rządu piemonckiego, postanowił wypowiedzieć wojnę Austrii. W celu wsparcia swojego planu nawiązał sojusz z Napoleonem III, co zostało formalnie ustalone w układzie z Plombières z czerwca 1858 roku. Obie strony dążyły do:

  • Wyparcia Austriaków z Włoch.
  • Utworzenia trzech państw na terenach Italii: Górnej Italii, Królestwa Środkowych Włoch i Sycylii.
  • Zapewnienia papieżowi pieczy nad nowo powstałym państwem.

Francja miała otrzymać Lombardię, Sardynię, Niceę i Sabaudię w zamian za swoją pomoc w wojnie.

Reklama

Przebieg wojny

Austriacy odpowiedzieli na mobilizację Piemontu, wystosowując ultimatum z żądaniem rozbrojenia armii piemonckiej. Po odrzuceniu żądań przez Cavoura, cesarz Franciszek Józef I wypowiedział Piemontowi wojnę. 29 kwietnia 1859 roku wojska austriackie przekroczyły granicę Piemontu.

W trakcie wojny miały miejsce dwie kluczowe bitwy:

  • Bitwa pod Magentą – 4 czerwca 1859
  • Bitwa pod Solferino – 24 czerwca 1859

W obu bitwach Austriacy ponieśli klęski, co doprowadziło do zawarcia zawieszenia broni w Villafranca 11 lipca 1859 roku.

Skutki wojny

Na mocy porozumienia zawartego w Villafranca, Austria zrzekła się na rzecz Napoleona III Lombardii, zatrzymując jednak Wenecję. Zawarty 10 listopada układ pokojowy w Zurychu potwierdził ustalenia z rozejmu.

Podsumowanie

Wojna francusko-austriacka przyczyniła się do dalszej integracji Włoch oraz osłabiła pozycję Austrii w regionie, co miało długofalowe konsekwencje dla polityki europejskiej.

Bibliografia

Źródła historyczne dotyczące wojny francusko-austriackiej.

Reklama
Reklama