Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Wojciech Gerson

Wojciech Gerson

Wojciech Gerson (1831-1901) był polskim malarzem, pejzażystą i przedstawicielem realizmu. Związany z historią sztuki, był także tłumaczem i pedagogiem. Od 1896 roku był członkiem honorowym Towarzystwa Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu.

Reklama

Młodość i Edukacja

Urodził się w Warszawie w rodzinie drobnego przemysłowca. W 1844 roku rozpoczął naukę w Szkole Sztuk Pięknych, a w 1853 roku uzyskał stypendium na studia w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Kontynuował naukę w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych oraz u Leona Cognieta w Paryżu, osiedlając się na stałe w Warszawie w 1858 roku.

Kariera i Uczniowie

Gerson był jednym z założycieli Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (1860) i profesorem warszawskiej Klasie Rysunkowej (1872-1896). Jako publicysta pisał do warszawskich czasopism, a także napisał kilka książek, w tym biografię Józefa Simmlera oraz podręcznik anatomii dla artystów. Przetłumaczył na język polski „Traktat o malarstwie” Leonarda da Vinci.

Reklama

Wielu znakomitych artystów kształciło się pod jego okiem, w tym:

  • Alfred Kowalski
  • Józef Chełmoński
  • Antoni Piotrowski
  • Anna Bilińska-Bohdanowiczowa

Dzieła

Gerson tworzył ważne prace w litografii, a jego większe obrazy historyczne to m.in. „Margrabia Gero i Słowianie” oraz „Kopernik w Rzymie”. Jego oryginalne dekoracje znajdują się w Muzeum Przemysłu i Rolnictwa oraz w Zakładzie Kredytowym w Warszawie. Tematy jego prac często dotyczyły patriotyzmu, sielanek i krajobrazów górskich.

Życie Osobiste i Upamiętnienie

Był aktywnym działaczem parafii ewangelicko-augsburskiej w Warszawie, a w latach 1898-1901 pełnił funkcję Prezesa Kolegium Kościelnego. Zmarł w Warszawie i został pochowany na cmentarzu ewangelicko-augsburskim.

Gerson jest patronem ulic w Warszawie, Lesznie i Wrocławiu oraz Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie.

Potomkowie

Jego córka, Maria Gerson-Dąbrowska, była pisarką i rzeźbiarką. Prawnuk Michał Witwicki był architektem i konserwatorem zabytków.

Bibliografia

  • Armand Vetulani: Wojciech Gerson. Wiedza Powszechna, Warszawa 1952.

Linki zewnętrzne

Publikacje Wojciecha Gersona dostępne w bibliotece Polona.

Reklama
Reklama