Wodnogama australijska
Wodnogama australijska (łac. Intellagama lesueurii) to gatunek jaszczurki z rodziny agamowatych (Agamidae). Dawniej klasyfikowana w rodzaju Physignathus, obecnie uznawana jest za odrębny, monotypowy rodzaj z powodu badań molekularnych sugerujących niejednorodność tego rodzaju.
Zasięg występowania
Gatunek występuje głównie we wschodniej Australii, z izolowaną, introdukowaną populacją w okolicach Adelaide w Australii Południowej. Choć czasami podaje się Nową Gwineę jako jego miejsce występowania, przypuszczalnie jest to wynik błędnego oznaczenia jednego okazu z 1871 roku.
Cechy morfologiczne
Wodnogama australijska osiąga długość do 80 cm. Charakteryzuje się niskim grzebieniem wzdłuż grzbietu, utworzonym z trójkątnych łusek. Z tyłu głowy i na karku posiada niewielki, głęboko wcięty fałd skórny. Jej ogon jest długi i bocznie spłaszczony. Ubarwienie tułowia jest szarożółtozielone, z ciemnozielonymi i żółtymi poprzecznymi pręgami, które występują również na ogonie.
Biologia i ekologia
Wodnogama australijska prowadzi półwodny tryb życia, preferując tereny nad brzegami rzek. Często przebywa na gałęziach drzew zwisających nad wodą lub w zaroślach, co pozwala jej na szybkie ucieczki do wody w przypadku zagrożenia. W diecie znajdują się małe bezkręgowce oraz części roślin. Gatunek jest jajorodny.