Włodzimierz Jędrzejewski
Włodzimierz Jędrzejewski, ur. w 1961 roku, to profesor nauk leśnych oraz biolog specjalizujący się w ekologii dużych drapieżników oraz ich ekosystemów. Pracował jako zastępca dyrektora Zakładu Badania Ssaków w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.
Życiorys
W 1985 roku ukończył studia na kierunku leśnictwo w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie. W 1991 roku obronił pracę doktorską pt. Presja drapieżników na gryzonie leśne w warunkach lasów Białowieskiego Parku Narodowego, uzyskując stopień naukowy doktora. Habilitację, na podstawie pracy pt. Rola drapieżnictwa i zasobów pokarmowych w kształtowaniu dynamiki liczebności gryzoni, uzyskał w 1997 roku. Tytuł profesora nauk leśnych otrzymał w 2003 roku. W 1999 roku pod jego kierunkiem stopień doktora uzyskał Krzysztof Schmidt.
Wybrane publikacje
- Bogumiła Jędrzejewska, Włodzimierz Jędrzejewski, Ekologia zwierząt drapieżnych Puszczy Białowieskiej, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001
- Eseje o ssakach Puszczy Białowieskiej, ZBS, 2004
- Włodzimierz Jędrzejewski, Sabina Nowak, Rafał Kurek, Robert W. Mysłajek, Krystyna Stachura, Zwierzęta a drogi. Metody ograniczania negatywnego wpływu dróg na populacje dzikich zwierząt, ZBS, 2004
Podsumowanie
Włodzimierz Jędrzejewski jest uznawanym specjalistą w dziedzinie ekologii dużych drapieżników, w szczególności w kontekście Puszczy Białowieskiej. Jego prace naukowe przyczyniają się do zrozumienia dynamiki ekosystemów leśnych oraz wpływu drapieżników na populacje innych gatunków.