Włodzimierz Dworzaczek
Włodzimierz Dworzaczek (ur. w Mińsku, zm. 23 września 1988 w Poznaniu) był polskim historykiem, heraldykiem i genealogiem, profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Życiorys
W 1920 roku, podczas ofensywy bolszewickiej, Dworzaczek przerwał naukę w gimnazjum i z rodziną przeniósł się do Łodzi, a następnie do Poznania. W 1925 roku zdał maturę w Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego. Po II wojnie światowej rozpoczął pracę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, początkowo jako młodszy asystent, a potem adiunkt. W 1947 roku uzyskał habilitację, która jednak nie została zatwierdzona z powodów politycznych.
W 1955 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej. W kolejnych latach piastował różne stanowiska akademickie, w tym profesora zwyczajnego od 1968 roku. Kierował Zakładem Historii Kultury Polskiej w latach 1958–1975. W 1959 roku opublikował pierwszy w literaturze polskiej podręcznik dotyczący genealogii, wzbogacony o tablice genealogiczne polskich rodów.
Chociaż nie dokończył swojego nowoczesnego herbarza, pozostawił po sobie ponad 200 tysięcy źródeł, które znajdują się w Bibliotece Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk i zostały opublikowane elektronicznie jako Teki Dworzaczka.
Po przejściu na emeryturę w 1975 roku, otrzymał tytuł Zasłużonego Nauczyciela PRL. Zmarł w 1988 roku i został pochowany na cmentarzu Miłostowo w Poznaniu. Jego żoną była Jolanta Dworzaczkowa, specjalistka w dziedzinie historii reformacji.
Upamiętnienie
W 2007 roku w Archiwum Państwowym w Poznaniu odsłonięto tablicę pamiątkową na jego cześć. W 2014 roku pobliski skwer nazwano jego imieniem.
Wybrane publikacje
- Archiwum Czapskich w Smogulcu, Poznań 1938
- Genealogia, cz. 1–2, Warszawa: PWN 1959
- Leliwici Tarnowscy. Z dziejów możnowładztwa małopolskiego. Wiek XIV–XV, Warszawa: „Pax” 1971
- Hetman Jan Tarnowski. Z dziejów możnowładztwa małopolskiego, Warszawa: „Pax”, 1985
- około 200 haseł w Polskim Słowniku Biograficznym
Bibliografia
- Słownik historyków polskich (red. Maria Prosińska-Jackl), Warszawa 1994
- Biogram Władysława Dworzaczka na stronie Biblioteki Kórnickiej PAN