„`html
Władysławów
Władysławów to wieś w Polsce, położona w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, w gminie Miedźno, nad rzeką Liswartą. W miejscowości znajdują się domy letniskowe oraz tereny leśne. W 1995 roku oddano do użytku kościół pw. św. Antoniego Padewskiego. Na terenie wsi działa Ochotnicza Straż Pożarna oraz nieczynna szkoła podstawowa, obecnie wykorzystywana przez młodzież.
Demografia
Na dzień 4 maja 2010 roku liczba mieszkańców Władysławowa wynosiła 371, w tym 198 kobiet i 173 mężczyzn. Struktura demograficzna przedstawia się następująco:
- wiek przedprodukcyjny: 86
- wiek produkcyjny: 219
- wiek poprodukcyjny: 66
Historia
Miejscowość Władysławów powstała na bazie dworku Łęg, wybudowanego na początku XIX wieku. W okolicy znajdowały się potężne lasy, które wykarczowano 280-300 lat temu. Dworek był miejscem schronienia w czasie powstania styczniowego w 1863 roku. Po upadku powstania zniesiono pańszczyznę, a dworek przeszedł w ręce różnych właścicieli. W latach 1905-1906 nastąpiła parcelacja majątku, co doprowadziło do powstania dwóch wsi: Władysławów i Marianowa.
Tradycje i obyczaje
W Władysławowie pielęgnowane są następujące tradycje:
- Odpust parafialny
- Noc Świętojańska (Sobótka)
- Dzień strażaka
- Kultywowanie tradycji religijnych i narodowych
Łęgowianki
Od 1986 roku w Władysławowie działa zespół ludowy „Łęgowianki”, którego pierwszym kierownikiem był Witold Mazurek. Obecnie zespół, pod opieką Bogumiły Piwawarczuk, prezentuje folklor na gminnych uroczystościach oraz festiwalach. W 2021 roku zespół zdobył 2. miejsce podczas Festiwalu Folklorystycznego Powiatu Kłobuckiego.
Sąsiednie miejscowości
- Borowa
- Brzózki
- Izbiska
- Miedźno
- Nowa Wieś
- Zawady
Linki zewnętrzne
Oficjalna strona gminy Miedźno
„`