Władysław Augustyn Stasiak
Władysław Augustyn Stasiak (15 marca 1966 – 10 kwietnia 2010) był polskim urzędnikiem państwowym i samorządowym. Pełnił funkcje ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz szefa Kancelarii Prezydenta RP.
Życiorys
Stasiak ukończył I Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu w 1984 roku, a następnie studia z zakresu historii na Uniwersytecie Wrocławskim w 1989 roku. Już w czasie studiów angażował się w działalność opozycyjną, będąc członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz uczestnicząc w strajkach studenckich.
W latach 80. był aktywnym członkiem Klubu Inteligencji Katolickiej oraz Komitetu Obywatelskiego we Wrocławiu. Po 1989 roku współtworzył struktury Porozumienia Centrum, gdzie pełnił funkcję w zarządzie wojewódzkim. Zmarł w katastrofie smoleńskiej, a jego pogrzeb odbył się w Kwaterze Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
W 2010 roku jego imieniem nazwano jedną z sal w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, a także poświęcono mu tablice w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w siedzibie MSWiA.
Życie prywatne
Władysław Stasiak był synem Janiny Kinasiewicz-Stasiak i miał żonę Barbarę.
Odznaczenia i wyróżnienia
- Kawaler Orderu Narodowego Zasługi (Francja, 2007)
- Krzyż Wielki Orderu Zasługi (Portugalia, 2009)
- Krzyż Komandorski Orderu Zasługi (Węgry, 2009)
- Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie, 2010)
- Tytuł honorowego obywatela Wrocławia (pośmiertnie, 2010)
- Tytuł honorowego obywatela Dolnego Śląska (pośmiertnie, 2010)
- Wyróżnienie „Zasłużony dla Warszawy” (pośmiertnie, 2010)
- Honorowa Odznaka GROM (2007)
- Nagroda im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego (2011, pośmiertnie)
Podsumowanie
Władysław Stasiak był znaczącą postacią w polskiej polityce, związaną z działalnością opozycyjną oraz administracją publiczną. Jego wkład w rozwój kraju oraz poświęcenie dla służby publicznej zostały docenione licznymi odznaczeniami oraz wyróżnieniami.